murr Schunk

Pomáhají chránit vodu zemědělců

Společnost Wavin, která vyvíjí řešení pro efektivní hospodaření s dešťovou vodou, se spojila s firmou Connectum, dodavatelem chytrých spojovacích systémů pro solární panely, pro vývoj inovativního řešení clicFloats.

 
Společně vyvinuté řešení ClicFloats slouží k instalaci plovoucích solárních panelů na velkých rezervoárech vody využívaných k zavlažování v zemědělství. Farmáři a pěstitelé zeleniny mohou s jejich pomocí zachovat kvalitu shromážděné dešťové vody a zabránit jejím ztrátám odpařováním. Navíc mohou vytvářet i obnovitelnou energii.

Zemědělci a farmáři hospodaří s dešťovou vodou od nepaměti. Snaží se ji jímat a uchovávat ve velkých rezervoárech, aby ji následně mohli využívat pro zavlažování zeleniny a dalších zemědělských plodin. Dešťová voda je totiž pro tento účel ideální, má optimální teplotu a méně minerálů, které by mohly negativně ovlivnit růst rostlin.

Protože rezervoáry jsou obvykle otevřené nádrže, dochází zejména v létě k velkým ztrátám vody způsobeným odpařováním. Tomu nyní dokáže zabránit řešení ClicFloats, plovoucí systém pokrytý solárními panely. Kromě toho, že pokryje vodní plochu, čímž výrazně sníží odpar vody, vytváří i nový obnovitelný zdroj energie.

Modulární systém pro snadnou montáž

Instalace systému je velmi snadná, jednotlivé díly z plastového potrubí z plně recyklovatelných materiálů se skládají jako stavebnice a vytvářejí stabilní a pevnou konstrukci, která plave na vodě, a do které se následně upevní solární panely.Kromě úspory vody a generování energie přináší ClicFloats i celou řadu dalších výhod. Například pomáhá snižovat tvorbu řas, čímž zvyšuje kvalitu uchovávané vody, anebo umožňuje účelně využít prostor. Solární panely obvykle zabírají cennou půdu, nyní je možné je díky plovoucím ostrovům umístit na vodní plochu. Voda navíc panely přirozeně ochlazuje, čímž zvyšuje účinnost a životnost.
 
Publikováno: 23. 11. 2021 | Počet přečtení: 421