murr Schunk

Osvětlovací systém pro průmyslové podmínky

Všude, kde se něco vyrábí, létá prach, např. při zpracování kovů, dřeva či papíru, také zde může panovat zvýšená vlhkost. Tato místa představují zkoušku odolnosti nejen pro infrastrukturu budov, ale i osvětlení.

 
Průmyslové provozy se musí spolehnout na trvalé osvětlení, někdy i 24 hodin denně. Z těchto důvodů rozšiřuje společnost Zumtobel svůj lištový systém Tecton o komplexní portfolio s krytím IP64/IP54. Všechny citlivé spoje jsou spolehlivě utěsněny, což otevírá další oblasti použití lištového systému na místech se zvýšeným výskytem prachu a/nebo vody.

„Nová svítidla přinášejí díky své odolnosti vůči prachu a vodě zásadní úsporu nákladů na údržbu. V segmentu lištových systémů mají svítidla Tecton IP64/IP65 unikátní vlastnosti, které otevírají velmi flexibilní možnosti instalace osvětlení v náročných průmyslových podmínkách,“ říká Jan Vacek, výkonný ředitel ZG Lighting Czech Republic, české pobočky nadnárodní společnosti Zumtobel Group.Všechny kritické spoje a připojovací místa svítidel jsou vybaveny těsnicími komponenty pro zajištění komplexní ochrany proti prachu a stříkající vodě.

Všechny kritické spoje a připojovací místa svítidel Tecton IP64/IP54 jsou vybaveny těsnicími komponenty, které vytvářejí komplexní ochranu proti prachu a stříkající vodě. Horní i boční povrchy korozivzdorných lišt jsou zcela uzavřené a hladké, takže neposkytují žádný prostor, kudy by mohl vniknout prach nebo voda, a navíc se snadno čistí.

V oblasti spoje mezi dvěma lištami zabraňuje těsnicí manžeta vniknutí nečistot i vody do vnitřního prostoru lišty. Pěnová těsnění uvnitř profilů svítidel a průsvitné těsnicí pásky mezi prvky čoček chrání světelné zdroje typu LED před znečištěním. Mezi moduly a lištou zajišťují pěnové kuličky začerněné sazemi na vnější stěně profilu místo pro připojení chráněné před prachem a vodou.Koncové krytky svítidel i modulů jsou vyrobeny z odolného plastu, který je pevně spojen s těsnicím lemem.

Koncové krytky svítidel a modulů jsou vyrobeny z odolného plastu, který je pevně spojen s měkkým těsnicím lemem. Pružný materiál lemu zajišťuje těsné spojení mezi moduly a krycími lištami. Bočně probíhající těsnění z TPE uzavírají spoj mezi lištou a spodním krytem a zajišťují těsné přechody i čistý vzhled.

Každá lišta Tecton má pět napájecích kabelů, dva ovládací kabely a dva nezávislé okruhy nouzového osvětlení. To znamená, že do celého systému lze bezproblémově integrovat nejen hlavní, ale i nouzové osvětlení včetně řízení. Všechny moduly lze namontovat na lištu bez použití nářadí. Díky novému typu zajišťovacího mechanismu s integrovanými těsnicími zátkami lze svítidla, senzory a moduly nouzového osvětlení bezpečně upevnit prostřednictvím dvou bočních páček pouhým pohybem ruky.Do celého systému lze bezproblémově integrovat nejen hlavní, ale i nouzové osvětlení včetně řízení.

Lištový systém se rychle přizpůsobuje měnícím se požadavkům. To je zajištěno lištou s 11pólovým integrovaným proudovým vedením a předmontovaným spojovacím konektorem, což umožňuje kontinuální odběr proudu po celé délce lišty. Těsnění ve spojích nijak nenarušuje funkčnost lišty. Osvětlovací komponenty lze mezi dvěma lištami flexibilně umístit, doplnit nebo přemístit.

Foto: Zumtobel
 
Publikováno: 18. 11. 2021 | Počet přečtení: 496