murr Schunk

Jediné elektrické smykové nakladače na světě jsou z Česka

Společnost Kovaco Electric začala ve svém nově otevřeném areálu ve Velké Dobré u Kladna vyrábět unikátní smykové nakladače s označením Elise900 a MiniZ, které jsou jediné na světě stoprocentně elektrické.

 
Kromě elektrického pohonu je jejich další předností minimální hlučnost, takže mohou pracovat i v městské zástavbě, aniž by rušily obyvatele například při odklízení sněhu. Podle expertů jsou klasické naftové stroje tři a půl krát hlučnější než výrobky Kovaco Electric. Ty lze využít v mnoha oborech i díky jejich univerzálnosti, k dispozici je 40 přídavných zařízení od sněhové frézy, přes radlici na odklízení sněhu, ale také křovinořez, nosič balíků, mixovací lžíce či paletová vidlice v délce až 160 centimetrů. Samozřejmostí jsou nejrůznější lopaty a lžíce, za speciality lze označit mulčovací zařízení, vrtáky o průměrech od 10 do 90 cm či vidle na kulatinu.Především menší ze strojů MiniZ lze využít i v interiérech, protože se velmi snadno ovládá pomocí joysticku nebo aplikace v mobilním telefonu. Totéž umožňuje i stroj Elise900, který lze řídit i klasicky ze zabezpečené kabiny.

Zaměstnanci a vedení firmy Kovaco dokázali přesunout veškerou výrobu ze Slovenska do Velké Dobré během dvou měsíců po získání stoprocentního podílu v srpnu 2021.

S nápadem plně elektrických smykových nakladačů přišli v roce 2016 dva slovenští inženýři, kteří nejprve sestrojili stroj Elise900, před dvěma roky ho doplnili o MiniZ. Dosud společnost dodala zákazníkům na 200 kusů strojů, které fungují ve většině států EU, také v USA, Jižní Americe či Austrálii. Díky přesunu výroby a novým výrobním linkám by v roce 2022 mělo haly ve Velké Dobré opustit až 350 nových smykových nakladačů.„Je dobře, že v Česku vznikají takové unikátní projekty s velmi inovativními výrobky, které těžko hledají konkurenci ve světě. Společnost Kovaco Electric jde správným směrem díky svému postavení na elektromobilitě, což je obrovský trend a proto budou mít podporu ministerstva průmyslu a obchodu,“ uvedl při otevření nového výrobního areálu ve Velké Dobré náměstek ministra průmyslu a obchodu pro digitalizaci a inovace Petr Očko. Ocenil, že jde o výrazný český příspěvek k emisní neutralitě, kterou Evropská unie stanovila na rok 2035.
 
Publikováno: 9. 11. 2021 | Počet přečtení: 466