murr Schunk

ČEZ spustil další dobíječky v Teplicích

V Ústeckém kraji mají elektromobilisté možnost využívat již 32 stanic ČEZ. Zatím poslední – 4 rychlodobíjecí a 3 klasické byly i přes nepřízeň počasí zprovozněny ve čtvrtek 4. listopadu u OC Olympia Teplice.

 
Sedm nových veřejných dobíjecích stanic ČEZ je zárukou, že v jednu chvíli zde může dobíjet svá elektrická auta až 14 řidičů. Všech sedm stojanů disponuje výkonem 420 kW, přičemž celá síť dobíjecích stanic ČEZ v kraji má výkon téměř 2 tisíce kW. Díky certifikaci původu elektřiny garantuje ČEZ řidičům e-aut odběr skutečně bezemisní energie.

V České republice už jezdí hodně přes 8 tisíc elektromobilů, dalších více než 10 tisíc vozidel má hybridní pohon. Úměrně tomu roste tlak na využívání veřejných dobíjecích stanic, což na některých místech může znamenat čekání ve frontě. U Obchodního centra Olympia Teplice, ale nic takového nehrozí, neboť zde funguje jedna z nejrozsáhlejších dobíjecích lokalit v celém Česku. ČEZ tu ve spolupráci s OC Olympia instaloval na parkovišti obchodního centra celkem sedm dobíjecích stanic. U čtveřice těch rychlých o výkonu 50 kW doplní elektromobily většinu kapacity baterií v řádu desítek minut, trojice stojanů pro normální dobíjení to zvládne za 2-3 hodiny. Součástí zázemí lokality je i možnost budoucí instalace stojanů o vyšších výkonech, které umožní další podstatné zkrácení časů dobíjení.Síť veřejných dobíjecích stanic Skupiny ČEZ, která už se svým rozsahem vyrovnává větším řetězcům klasických čerpacích stanic, začala vznikat v roce 2012. Od té doby se ze zelených stanic s logem ČEZ stal jeden ze symbolů této formy ekologické dopravy. V prvním pololetí načerpala e-auta u těchto stojanů celkem 1 578 970 kWh. Za celý loňský rok to bylo 1 963 523 kWh, což je ekvivalent 54 542 plných dobití elektromobilů střední třídy s kapacitou baterie 36 kWh. Celá síť je srovnatelná s většími řetězci klasických čerpacích stanic, neboť má přes 320 stanic. Letos zatím ČEZ postavil téměř 60 stojanů, za celý loňský rok jich bylo rekordních 83. V Ústeckém kraji je elektromobilistům momentálně k dispozici 32 veřejných dobíjecích stojanů, z toho 21 rychlodobíjecích. ČEZ řidičům e-aut garantuje odběr skutečně bezemisní energie, a to díky certifikaci původu elektřiny z obnovitelných zdrojů operátora trhu OTE.

U každého ze stojanů ČEZ mohou současně doplňovat energii dva elektromobily, dohromady je tedy síť v jednu chvíli schopna odbavit přes 640 elektromobilů. Rychlodobíjecí stanice ABB o výkonu 50 kW tvoří více než 80 % sítě ČEZ. Celkový instalovaný výkon dobíjecích bodů v síti ČEZ činí zhruba 22,5 tisíce kW, což je např. ekvivalent středně velké vodní elektrárny zásobující bezemisní elektřinou domácnosti 50tisícového města. Do pěti let chtějí energetici celkový výkon všech stanic zečtyřnásobit.Nabídka Skupiny ČEZ pokrývá oblast elektromobility komplexně. Zahrnuje obsluhu zákazníků ze segmentu retail (ČEZ Prodej) i servis pro klienty v sektoru firem, municipalit a krajů (ČEZ ESCO). Skupina ČEZ tak např. zajišťuje návrh a instalaci dobíjecích stanic na klíč, elektrifikaci automobilových flotil, platformy pro dobíjení, včetně IT řešení, pronájmy či prodeje elektromobilů nebo wallboxy a kabely pro dobíjení. Pro samosprávy ČEZ nabízí realizaci a provoz dobíjecích stanic pro elektrobusy či návrhy konceptu elektromobility v jednotlivých městech a regionech. Více ZDE

Ota Schnepp, mluvčí Skupiny ČEZ pro severozápadní a střední Čechy

Foto ČEZ, Ota Schnepp
 
Publikováno: 9. 11. 2021 | Počet přečtení: 464