Rosler MURR2 Schunk

Nový efektivnější magnet pro vlaky maglev

Energeticky efektivnější elektromagnety pro vlaky používající magnetickou levitaci byly představeny na mezinárodním fóru SmartTRANSPORT 2021, které se věnovalo osobní přepravě a skončilo 20. října v Petrohradě.

 

Klíčovou součástí systémů maglev, které se řadí mezi nejrychlejší a nejmodernější druh kolejové dopravy, jsou elektromagnety vytvářející polštář magnetického pole pro pohyb vlaku. Z pohledu provozovatelů vlaků a tratí jsou důležité výrobní ceny elektromagnetů i jejich spotřeba energie, což maglev řadí mezi nejdražší železniční dopravní prostředky.

Nový hybridní elektromagnet, který má velmi nízkou spotřebu elektřiny a rozptylové pole blížící se nule, vyvinuli vědci z ústavu NIIEFA (součást Rosatomu). Funkční vzorek sériového magentu byl prezentován na fóru SmartTRANSPORT 2021, které pořádala Petrohradská komise pro dopravu.

„Toto zařízení z pohledu energetické účinnosti předčí dnes používané elektromagnety. Otevírá nové možnosti pro přepravní systémy využívající technologii maglev a také dveře pro výstavbu těchto systémů v Rusku za pomoci domácích technologií,“ uvádí ředitel projektu Maglev v NIIEFA, Alexej Firsov.

Při vývoji hybridních elektromagnetů vědci použili výsledky a zkušenosti z výzkumu a vývoje získané v rámci svých dosavadních projektů, včetně mezinárodního tokamaku ITER. Provádějí např. výpočty, projektování a výrobu elektromagnetických systémů termojaderných zařízení a zařízení pracujících s vysokými energiemi, dopravní systémy a kryogenní zařízení.

Na vzorcích magnetů byly provedeny zkoušky, které ověřily výpočty z vývoje a potvrdily plánované principy sestavování systémů maglev z nových hybridních magnetů. Během výzkumných prací vědci získali osm nových patentů.

 
Publikováno: 27. 10. 2021 | Počet přečtení: 174