murr Schunk

TP-Link přichází s dalšími novinkami

V portfoliu firmy se nově objevila nová verze Archer C6 pro optimální pokrytí a snadnou správu sítě, a mesh systém Deco X68 s Wi-Fi 6 a „nadzvukovou“ rychlostí.

 
Nová verze bezdrátového routeru Archer C6 s novým firmwarem a designem podporuje standard 802.11ac a maximální rychlost přenosu dat do 1200 Mbit/s. Wi-Fi 5 ještě neřeklo své poslední slovo, a je zajímavé ať už z hlediska ceny, tak i inovovaných funkcionalit.

Z této rychlosti dosahuje novinka celkem 867 Mbit/s ve frekvenčním pásmu 5 GHz a zbývajících 300 Mbit/s v pásmu 2,4 GHz. Díky čtveřici externích antén i jedné anténě interní, je bezdrátové připojení stabilní a pokrytí domácnosti, kanceláře nebo jiného prostoru optimální. Přenášet data v obou pásmech je možné souběžně, přičemž ve 2,4GHz pásmu lze provádět méně náročné on-line aktivity, jako je čtení e-mailů či surfování na webu, v 5GHz pásmu potom klidně hrajte on-line hry nebo streamujte video ve vysokém rozlišení, což jsou příklady aktivit náročných na šířku pásma.Zmíněné antény rozšiřují stabilní bezdrátový signál i tam, kde ho bylo dříve nutné posilovat jinak, ať už dalšími přístupovými body nebo powerline adaptéry; ať už na terasu před domem nebo třeba do podkroví. Pokrytí signálem ve frekvenčním pásmu 2,4 GHz eliminuje „mrtvé zóny“ mnohem lépe a efektivněji, než je tomu u routerů jiných značek a u starších modelů. Router dokáže fungovat i v režimu přístupového bodu (access point či AP), čímž lze ještě dále rozšířit stávající síť, např. posílit připojení na zmíněné terase.

Vyšší efektivitu připojení si berou na starosti i další podporované technologie, jako je MU-MIMO, která zvyšuje rychlost, datovou propustnost i výkon. Díky ní může router obsluhovat více zařízení současně bez kompromisů v rychlosti a stabilitě připojení. Veškerá připojená zařízení obdrží přesně ta data, která potřebují, aniž byste museli přemýšlet nad tím, které z nich upřednostníte.

Samozřejmostí je však i alternativní možnost připojení koncových zařízení po kabelu, jako jsou např. stolní počítače, NAS zařízení nebo chytré televize, které nutně nemusejí disponovat Wi-Fi modulem. Součástí routeru jsou čtyři gigabitové porty LAN a jeden port WAN. Díky tomuto řešení může být rychlost přenosu dat ke zmíněným koncovým zařízením až desetinásobná v porovnání se standardními připojeními v místní síti Ethernet.

Deco X68: Mesh systém s Wi-Fi 6

Společnost TP-Link dále představila nový Wi-Fi Mesh systém AX3600 Deco X68 pro pokrytí celé domácnosti, jenž patří k nejvýkonnějším mesh systémům značky, a to mimo jiné i díky podpoře standardu Wi-Fi 6 (802.11ax).Pokročilý systém vybaví domácnost třípásmovou sítí, která navýší celkovou rychlost připojení až na 3600 Mbit/s. A to v několika souběžných datových tocích, které uvolňují větší šířku pásma, díky čemuž mohou koncová zařízení využívat zmíněnou plnou rychlost až do 3600 Mbit/s. Rychlost ve frekvenčním pásmu 2,4 GHz činí 574 Mbit/s, v prvním pásmu 5 GHz 1201 Mbit/s a ve druhém pásmu 5 GHz dokonce až 1802 Mbit/s. Rychlost je vhodná pro aplikace s velkou datovou spotřebou, např. streamování videa v 8K rozlišení nebo hraní her v cloudu.

Mesh systém disponuje umělou inteligencí, která zajišťuje inteligentní analýzu síťového prostředí pro ideální pokrytí Wi-Fi. To tak bude přímo přizpůsobeno konkrétním potřebám vaší domácnosti. Pokrytí se díky tomu dostane do každého kouta, respektive přesně tam, kde ho potřebujete.

K síti můžete prostřednictvím Mesh systému Deco X68 připojit až 150 koncových zařízení, a to hlavně díky využití technologií jako OFDMA a MU-MIMO. Tímto způsobem je zajištěna vyšší kapacita a efektivita na místech s vysokou hustotou uživatelů. Každý z nich může plnohodnotně streamovat a hrát on-line hry, aniž by zažíval výpadky. Už samotný standard Wi-Fi 6 přináší čistší a silnější signál.

Standardem je u TP-Linku silná úroveň zabezpečení prostřednictvím technologie HomeShield, která přináší vyspělé funkce pro ochranu sítě a zařízení IoT. K těm patří ochrana sítě, robustní rodičovská kontrola, technologie QoS (Quality of Service) i ucelené přehledy.
 
Publikováno: 11. 10. 2021 | Počet přečtení: 431