murr Schunk

Ruští filmaři začali natáčet na ISS

Ne že by se filmy ve vesmíru netočily, např. prostorové 3D kino IMAX nabídlo velkolepé záběry z kosmického prostředí, ale klasický celovečerní film takovéhoto ranku tu ještě nebyl. A právě s jeho natáčením začalo první říjnový týden letošního roku Rusko.

 
Nejde samozřejmě o „celovečerák“ kompletně natáčený ve vesmíru, ale jeho podstatné části se budou vyrábět nikoli v pozemských ateliérech nebo trikových studiích, ale v reálném prostředí mezinárodní kosmické stanice ISS. Kosmická loď Sojuz MS-19 pilotovaná kosmonautem Antonem Škarplerovem vynesla 5. října z kosmodromu Bajkonur na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) ruského režisér Klima Šipenka a herečku Juliji Peresildovou. Filmaři, kteří absolvovali zrychlený základní výcvik, stráví na oběžné dráze v ISS dvanáct dní, z nichž deset má být pracovních, během nichž budou pořizovat záběry kosmických scén pro připravované „vesmírné drama“ s pracovním názvem Výzva.

Hlavní hrdinkou je statečná lékařka, která se na ISS vydává zachránit život kosmonauta, kterého není možné dopravit kvůli jeho zdravotnímu stavu zpět na Zemi. V kosmu by měla vzniknout zhruba půlhodina (35 až 40 minut) promítacího času. Natáčení se kromě Antona Škaplerova, který hraje vlastně sám sebe (a svou profesionalitu už osvědčil i při poněkud dramatickém přistání, při němž musel převzít řízení místo automatického režimu), se zúčastní i ruští kosmonauti, kteří nyní na ISS pracují – Oleg Novickij a Pjotr Dubrov.

Ve skutečnosti by však podle bývalého kosmonauta a nyní zástupce ředitele Ústavu pro lékařské a biologické problémy Ruské akademie věd Olega Kotova, provést na ISS zásadnější chirurgický zákrok možné nebylo, nanejvýše drobné chirurgické úkony, zdravotnické systémy pro resuscitaci na ní ale k dispozici jsou, nicméně skutečně závažná onemocnění by bylo nutné řešit až na Zemi.

Pro Roskosmos má však projekt natáčení filmu na ISS i význam jako experiment s rychlým vysláním specialistů, kteří jinak s vesmírným průmyslem nemají nic společného. Na let na oběžnou dráhu, který v případě úspěchu může otevřít cestu pro vysílání mladých vědců na ISS, aby mohli nezávisle provádět výzkum, jak uvedl šéf Roskosmosu Dmitrij Rogozin.Plány na natáčení v kosmu měli i Američané. NASA již dříve informovala o záměru natočit dosud nepojmenovaný hollywoodský film s Tomem Cruisem, kterého by do vesmíru dopravila raketa Muskovy firmy SpaceX, ale Rusům se je podařilo o něco předběhnout, takže marketingoví propagátoři amerického snímku si budou zřejmě místo reklamních sloganů, typu „první kosmický film“, vymyslet jiný trhák.
 
Publikováno: 7. 10. 2021 | Počet přečtení: 462