Rosler MURR2 Schunk

Díky zelenému dusíku snižuje uhlíkovou stopu

Jako první firma v České republice se sokolovská chemička Synthomer zapojila do projektu Linde Green, v rámci kterého od konce minulého roku dodává Linde Gas na český trh tzv. zelené produkty.

 
Mezi zelené produkty se řadí kapalný kyslík, dusík a argon vyrobený za použití elektrické energie z obnovitelných zdrojů. Linde k jejich výrobě využívá elektřiny z vodních nebo větrných elektráren. Proces nákupu zelené energie i samotné výroby je kontrolován a certifikován společností TÜV SÜD.

Uhlíkovou stopu zanecháváme všichni, občané i firmy. Statistiky uvádějí, že na jednoho člověka v ČR, jde přibližně 5 tun CO2 za rok. Hlavní vliv na to má centrální i samostatné vytápění, individuální a hromadná doprava, cestování letadlem, nebo spotřeba masa. Pokud do této statistiky započítáme průmyslovou produkci ČR, pak dosahuje uhlíková stopa jednoho občana zhruba 9,5 tuny CO2 za rok.Prvním zákazníkem, který začal zelené produkty v Česku odebírat, byla sokolovská chemička Synthomer. Dodávky zeleného dusíku byly zahájeny v lednu letošního roku a v červenci překonal Synthomer hranici 1000 tun zeleného dusíku. Díky tomu se mu podařilo snížit uhlíkovou stopu již o 497 tun CO2. Pro ilustraci dodejme, že srovnatelné množství CO2 vyprodukuje 99 osob, tedy zhruba 25 čtyřčlenných rodin za jeden kalendářní rok.

Ekologicky šetrné podnikání je prioritou pro stále více firem v Česku i na celém světě. Produkty Linde Green odebírají v ČR kromě Synthomeru i další významné firmy – např. společnosti Hyundai Motor, Kermi nebo Škoda Transportation. V blízké době plánuje Linde rozšířit nabídku zelených produktů i o vodík, který najde uplatnění v oblasti zelené mobility.
 
Publikováno: 21. 9. 2021 | Počet přečtení: 243