Rosler MURR2 Schunk

V Litoměřicích navrhli přesný pohyb u obřího centra

Nové obří zařízení ve firmě Škoda Vagonka umí obrábět téměř 40 metrů dlouhé obrobky s přesností setin milimetrů, přičemž jeho přesný pohyb zajišťuje lineární vedení SRG od firmy THK, které navrhli odborníci litoměřické firmy Hennlich. Kompletní zařízení na sever Moravy dodala Strojírna TYC.

 
Radek Kadlec, který měl ve firmě Hennlich projekt na starosti, říká: „Pro zařízení jsme navrhovali způsob zajištění přesného lineárního pohybu. Využili jsme válečkových typ lineárního vedení SRG s technologií Caged Roller od japonské společnosti THK, se kterou v České republice dlouhodobě spolupracujeme na mnoha projektech. Tento typ vedení je vybaven technologií válečkové klece, která u moderních obráběcích strojů zajišťuje vysokou tuhost při vysokých rychlostech s co nejmenšími nároky na údržbu a dodávku elektřiny.“

Nové obráběcí centrum je určené pro výrobu nadrozměrných dílů, především hliníkových svařenců a podsestav vozidel pro kolejovou dopravu. Samotný stroj tvoří dva na sobě nezávislé portály se souvisle řízenou dvouosou hlavou s maximálními 12 000 ot./min. S celkovou zástavbovou plochou 53 na 13 metrů jde o jedno z největších portálových obráběcích center v Evropě. Zajímavostí jsou dvě na sobě nezávislé portály, tedy dvě obráběcí hlavy. Díky tomu dokáže centrum obrábět předmět o velikosti až 39 na 4,5 metru.Svého druhu největší obráběcí centrum v Evropě umí obrábět s přesností setin milimetrů. Jeho přesný pohyb zajišťuje lineární vedení SRG od firmy THK, které navrhla firma Hennlich.
 
Publikováno: 20. 9. 2021 | Počet přečtení: 306