Rosler MURR2 Schunk

Citroën se vrací do segmentu velkých cestovních vozů

S odvážným modelem CX 5 se Citroën vrací mezi velké cestovní vozy. Do tradičního prémiového segmentu přináší nové možnosti, a snoubí v sobě řadu prvků, kterými reaguje na měnící se očekávání zákazníků.

 
C5 X kombinuje ve vyvážených proporcích charakteristické stylistické prvky různých siluet segmentu D a oživuje legendární špičkové křivky vozů Citroën. Oblé propracované tvary v kombinaci s elegantními liniemi vytvářejí plynulou, dynamickou karoserii, která v sobě spojuje to nejlepší ze tří světů: status a eleganci limuzíny, dynamiku a všestrannost kombi a modernost a robustnost SUV.

Citroën se přizpůsobuje rychle se měnící společnosti a spotřebitelům, kteří hledají všestranné produkty a modernější a funkčnější alternativu k tradičním limuzínám, kombi a SUV. V Evropě bylo v roce 2020 nejrozšířenějším typem vozu v segmentu D SUV, které tvoří 29,3 % registrací, za ním následuje kombi s 27,5 % a limuzína s 21,6 %. V Číně bylo v roce 2020 zdaleka nejúspěšnějším typem vozu v segmentu SUV, které představuje polovinu registrací v segmentu D, následuje limuzína s 18 % a MPV s 10 %. Podíl vozů kombi v segmentu D je zanedbatelný – pouze 0,1 %.Toto rozložení různých typů karoserie segmentu D se již několik let rychle mění. Potřeby zákazníků procházejí vývojem: v současnosti hledají vůz, který splňuje emocionální i funkční očekávání. Zákazníci velkých cestovních vozů chtějí tradičně jezdit v autě, kterým se budou na silnici odlišovat, v autě, které je moderní svým stylem a používanými technologiemi. Dnešní zákazníci také očekávají, že jejich vůz bude praktický, prostorný, bude mít objemný zavazadlový prostor a bude všestranný a robustní. Hledají alternativní nabídky a novou formu modernosti.

Citroën tak reaguje na nový životní styl. Hlavní úkol C5 X spočívá ve schopnosti nalézt své pevné místo na rozcestí a reagovat na měnící se očekávání zákazníků ovlivněná těmito odlišnými světy. V rychle se měnícím světě nabízí Citroën magickou kombinaci toho nejlepšího z několika tvarů vozů.

Elegantní v odvážné kombinaci

Silueta C5 X je propracovaná a aerodynamicky optimalizovaná pro snížení spotřeby paliva. Jeho štíhlý profil je inspirován letectvím. Plynulost siluety umocňují výrazně pojaté objemy. Dlouhá kapota, vysoká linie bočních oken a výřez nad zadním kolem, které nabízejí eleganci, dynamiku a robustnost, jsou součástí designového jazyka velkých vozů Citroën. Protažená linie střechy je zakončena propracovaným „plovoucím“ aerodynamickým horním spoilerem. Kapota je velkoryse tvarovaná, dlouhá, horizontální a umístěná poměrně nízko. Má boční prolisy připomínající Citroën C4 nebo C5 Aircross, což je výrazný rys umocňující propracovaný robustní vzhled přední části vozu.

Koncepce zadní části vozu splňuje požadavky zákazníků i z hlediska objemu a praktičnosti. Zadní víko umožňuje široký a funkční vstup s nízkým prahem pro snadné a praktické každodenní používání. Je zvýrazněno leskle černým spodním spoilerem, který poskytuje oporu a stabilitu při brzdění, což je estetické a současně užitečné řešení, které již bylo v minulosti použito u mnoha modelů Citroën, od CX přes XM po C6.Hlavní rozměry:

Délka: 480,50 cm, šířka: 186,50 cm, výška: 148,50 cm, rozvor: 278,50 cm.

Aerodynamika: Cx 0,291 a SCx 0,673, objem zavazadlového prostoru: 545 l.
 
Publikováno: 16. 9. 2021 | Počet přečtení: 241