murr Schunk

Na hostivařské trati byl největší stavební stroj RUS 1000 S

Mezi Hostivaří a Malešicemi se na traťovém úseku objevil 8. a 9. září jeden z největších železničních stavebních strojů, který zde nasadila společnost SWIETELSKY Rail CZ pro Správu železnic.

 
Jde o evropský unikát. Obří stroj RUS 1000 S měří 278 metrů a váží 674 tun. V jednom průjezdu zvládá tři komplexní činnosti – čištění štěrkového lože, obnovu kolejového roštu a podbití trati. Ta je tak hned sjízdná pro rychlost 60 km/hod.

„Stroj zvládne vyměnit až 10 pražců za minutu a za hodinu pročistit až 1000 m3 štěrku. Jeho potenciál je mimořádný. Proto se nasazuje na železničních stavbách, kde je potřeba minimalizovat čas výluky či zachovat nepřetržitý provoz,“ říká Lukáš Vostrý, ředitel závodu Stroje a mechanizace SWIETELSKY Rail CZ.V úseku dlouhém 2140 metrů vyměnil pražce, kolejnice i kolejové lože. Po jeho odjezdu bude ještě následovat doplnění kolejového lože, směrová a výšková úprava koleje, svařování a zřízení bezstykové koleje a úprava stezek.

Souprava RUS 1000 S, která i s vozy pro logistiku měří úctyhodných 900 metrů, se v Česku představila teprve podruhé. Loni v říjnu se podílela na rekonstrukci kolejí zkušebního okruhu ve Velimi. „Když se v roce 2006 objevila strojní technologie RU 800 S, mluvilo se o revoluci ve strojní rekonstrukci kolejí, protože při jedné výluce stroj zvládl dva kompletní pracovní postupy. Teď ještě jeden přibyl. Efektivita práce RUS 1000 S je pořádná a nebude zcela jistě hned tak překonána,“ dodává Lukáš Vostrý.

Údržbu kolejí při nepřetržité výuce vypsalo Oblastní ředitelství Praha Správy železnic. Úsek navazuje na dokončovanou optimalizaci metropolitní železnice ze stanice v Hostivaři až po hlavní nádraží, kde vzniká železniční čtyřkolejná „dálnice“.Co označuje název stroje RUS 1000 S

R (Reinigung) – čištění štěrku, U (Umbau) – obnova kolejového roštu, S (Stopfen) – podbíjení směrová a výšková úprava koleje, 1000 (1000 m3/hod.) pročištění až 1000 m3 štěrku/hod., S (Swietelsky).
 
Publikováno: 15. 9. 2021 | Počet přečtení: 472