murr Schunk

Nadaní studenti se vydali na severní pól

Vzdělávací expedice s názvem Ledoborec znalostí se 24. srpna 2021 vrátila ze severního pólu do Murmansku. Akce pro talentované studenty a žáky se uskutečnila v rámci projektu Homo Science ruské korporace pro atomovou energii Rosatom.

 
Na palubě jaderného ledoborce 50 let Pobědy cestovalo přes 80 žáků a studentů ve věku 12 až 23 let z celého Ruska, kteří uspěli v různých soutěžích: vítězové soutěže pořádané organizací informačních center o jaderné energetice, vítězové turnaje mladých profesionálů TEMP, účastníci akcí Ruského hnutí školáků, účastníci soutěže Velká změna ad.Pozorování souostroví Země Františka Josefa.

„Severní pól je unikátním místem nejen z pohledu zeměpisu, ale i energie: člověk úplně cítí, že stojí na střeše světa,“ řekl sedmnáctiletý Alexandr Tarmajev z Irkutsku. Šestnáctiletý Jevgenij Cymerman z Petrozavodsku doplňuje: „Severní pól je rozlehlý. Nepopsatelná krása. Hraju hokej a dívat se na led je pro mě moc příjemné, ale na pólu je to opravdu zvláštní pohled.“

Cílem Ledoborce znalostí je popularizovat u mladé generace vědu a vytvořit příjemné prostředí pro každého, kdo touží po nových informacích z vědy a chce je sdílet s ostatními. Program zahrnoval vědecké hry a soutěže, exkurzi po ledoborci, přednášky a kreativní bloky. Během expedice ledoborec dvakrát navštívil souostroví Země Františka Josefa a její členové zde mohli zblízka pozorovat ledovce, lední medvědy a další zástupce místní fauny a flóry. Geografický severní pól ledoborec dosáhl 18. srpna.Součástí programu byly i pohybové hry.

„Snem každého dítěte je vstoupit na palubu skutečné lodi a jaderný ledoborec má ještě o to větší kouzlo. Pro žáky jde o jedinečný zážitek. Je pro ně velmi zajímavé nejen to, že na vlastní oči uvidí Arktidu a její život, ale že během vzdělávacího programu získají i nové znalosti a komunikační dovednosti,“ uvádí kapitán ledoborce Dmitrij Lobusov.
 
Publikováno: 7. 9. 2021 | Počet přečtení: 406