murr Schunk

Před 50 lety obohatil Dachser logistiku výměnnou nástavbou

Koncept výměnné nástavby vyvinul, inspirován námořními kontejnery, Thomas Simon, zeť zakladatele společnosti Dachser, na konci šedesátých let. Výměnná nástavba se v pozemní logistice stala převratnou novinkou, která revolučním způsobem ovlivnila celé odvětví.

 
U zrodu výměnné nástavby, standardního kontejneru pro sběrnou službu, stál před 50 lety mezinárodní logistický provider Dachser.

Regulované a standardizované rozměry jsou charakteristickým znakem těchto přepravních kontejnerů a významně zlepšily flexibilitu a efektivitu manipulace s nimi a další související procesy. Byl to právě Thomas Simon, zeť zakladatele společnosti Thomase Dachsera a pozdější člen představenstva společnosti Dachser zodpovědný za vývoj technologií a rozvoj mezinárodního obchodu, kdo přišel s myšlenkou převést tento model a s ním systém používaný v námořních přepravách do pozemních přeprav v Evropě. Vypracoval plány pro standardizované přepravní kontejnery, které by bylo možné od tahače odpojit a mezi tahači vyměňovat. Společně s firmou Kögel Trailer se jim podařilo vývoj dokončilt Se standardizovanými rozměry a sklopnými nohami, které jsou jejími charakteristickými znaky, se výměnná nástavba narodila v roce 1971.

Během pouhých třech let převedl Dachser celý svůj vozový park na tyto nové přepravní kontejnery. Standardizace systému výměnných nástaveb pak následovala v roce 1980. V roce 1972 měl Dachser ve své flotile pouhých 350 výměnných nástaveb, v roce 2020 už jich používal okolo 8000. To, co začalo jako dobrý nápad, přineslo do celého světa logistiky revoluční změnu. A příběh o inovacích a průkopnickém duchu pokračuje dál. V současné době firma převádí celou svoji flotilu semi-trailerů ve své divizi European Logistics na takzvané megatrailery, které nabízejí více vnitřního ložného prostoru. „Chceme se stát prvním významným poskytovatelem sběrné služby v Evropě, který bude používat megatrailery místo standardních návěsů,“ uvádí Alexander Tonn, COO Road Logistics skupiny Dachser.

Průkopník a lídr v oblasti inovací

Když Dachser představil výměnné nástavby, stal se doslova průkopníkem, a dnes už si logistický průmysl bez výměnných nástaveb nelze představit. „Nejlepší inovace jsou ty, které mají úspěch napříč celým oborem – a to je také celá podstata úspěšného příběhu výměnné nástavby,“ říká Dr. Andreas Froschmayer, Corporate Director Corporate Strategy & Public Relations skupiny Dachser, a dodává: „Inovace byly vždy klíčem k dlouhodobému úspěchu. Pomáhají zlepšovat kvalitu procesů, redukují náklady, otevírají cestu k novým trhům a překonávají výzvy zákazníků.“ Zároveň kladou nové požadavky a otevírají dveře novým obchodním příležitostem, zákaznickým segmentům a službám. A nejen to.Výměnná nástavba byla klíčová pro přeměnu společnosti z běžného přepravce na mezinárodního poskytovatele logistiky. Byla pro společnost podnětem k tomu, aby přehodnotila své procesy, firemní kulturu i obchodní model. Už to nebyla jen otázka nákladní dopravy, ale spíše odborných znalostí v oblasti spedice. Díky všem výhodám, které pro oblast spedice přinesla, se výměnná nástavba stala pro Dachser skutečným přínosem a v konečném důsledku z něj učinila společnost, která v logistice dodnes udává tón.
 
Publikováno: 1. 9. 2021 | Počet přečtení: 410