murr Schunk

Rusatom Overseas získal licenci na výstavbu malých reaktorů

Ruský jaderný dozor Rostechnadzor vydal na počátku srpna pro společnost Rusatom Overseas v rámci projektu na výstavbu pozemní jaderné elektrárny malého výkonu s reaktorem RITM-200N v Jakutsku v Republice Sacha licenci na výstavbu jaderných zařízení v jaderných elektrárnách.

 

Pro získání licence musela společnost Rusatom Overseas (součást ruské korporace pro atomovou energii Rosatom) projít kontrolou Rostechnadzoru, konkrétně Centrálního meziregionálního teritoriálního úřadu pro dozor nad jadernou bezpečností a radiační ochranou. „V projektu výstavby malé jaderné elektrárny v Jakutsku jsme postoupil opět o něco dále. Jde o důležitý krok na cestě k úspěšné realizaci projektu, který by měl být završen v roce 2028,“ uvedl viceprezident Rusatom Overseas, Oleg Sirazetdinov.

První malá jaderná elektrárna s reaktorem RITM-200 bude postavena u obce Usť-Kujga v Usť-Janském regionu Jakutska, kde je nyní na budoucím staveništi už hotová velká část průzkumných prací a připraveny předběžné verze dokumentů pro hodnocení dopadu na životní prostředí a pro stavební povolení. Zahájení výstavby je plánováno na rok 2024.

Srdce projektu malé jaderné elektrárny Rosatomu představuje reaktor RITM-200, což je referenční technologie vyprojektovaná na základě mnohaletých zkušeností s provozem malých reaktorů na palubě ruské flotily jaderných ledoborců. První z plavidel s novým typem reaktoru, ledoborec Arktika, byl uveden do provozu na plavebních trasách Severní mořské cesty v říjnu koňského roku. Do jaderných ledoborců je postupně montováno dalších osm reaktorů tohoto typu (každá loď nese dva).

 
Publikováno: 9. 8. 2021 | Počet přečtení: 449