hnv murr

Evropská unie podporuje českou konkurenceschopnost

Informační technologie jsou významnou součástí ekonomiky České republiky a tento obor by mohl být jedním z tahounů zvýšení konkurenceschopnosti ČR. Důležité je podporovat oblast IT především v otázkách výchovy kvalitních odborníků, spolupráce firem a univerzit, vědy a výzkumu a transferu znalostí do praxe. 

 

Většinu studentů bohužel v současnosti zajímá jen, jak lehké je se na univerzitu dostat a udržet se na ní, nepřemýšlejí však nad budoucím uplatněním. Proto je nejen v České republice ale i v celé Evropě nedostatek IT i dalších technicky zaměřených odborníků. Zlepšení stavu nepomáhá ani proces financování univerzit, který je odvozen od počtu studentů a nikoliv od kvality poskytovaného vzdělávání. 
Zvýšit konkurenceschopnost České republiky, podpořit komunikaci a spolupráci mezi ICT profesionály, univerzitami, firmami a veřejným sektorem v ČR, si dal za cíl projekt Sociální síť informatiků v regionech České republiky (SoSIReČR). Na projektu se podílí několik partnerů: Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy (MFF UK), Vysoká škola ekonomická (VŠE), Fakulta elektrotechnická ČVUT (FEL ČVUT), Ústav informatiky Akademie věd (ÚI AV) a další. Tento projekt vznikl v rámci Operačního programu Vzdělání pro konkurenceschopnost pod záštitou MŠMT. Je financován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu ČR.
V rámci projektu vznikla řada aktivit. VŠE připravila průzkum o vzdělávání IT odborníků, MFF a FEL dokončují webový portál Síť IT (www.sitit.cz), konaly se různé konference a semináře (např. Hovory s Informatiky).

IT jsou perspektivním oborem, „ajťáci“ však na trhu chybí
Informační a komunikační technologie se podílejí na rozvoji moderní společnosti. Neexistuje snad oblast lidské činnosti, do které by informační technologie nezasáhly. Podle hlavních ekonomických ukazatelů patří ICT mezi velmi dynamické obory s vysokou přidanou hodnotou. Celkový obrat ICT firem je dle údajů Českého statistického úřadu 626 mld. korun. ICT služby se na tomto obratu podílejí 49 %, zbytek tvoří výroba ICT zařízení a obchod s ICT. Část služeb je vyvážena do zahraničí, především do zemí Evropské unie.
Zaměstnání v tomto oboru se považuje za jedno z nejperspektivnějších, přesto je v u nás podle loňského průzkumu Vysoké školy ekonomické nedostatek IT odborníků. V současnosti pracuje v tomto oboru asi 220 000 IT odborníků. Průzkum ukázal, že od roku 2006 došlo k jejich nárůstu o 19 %. Mezi lety 2006 a 2010 přišlo do této oblasti asi 30 000 nových pracovních sil s vysokoškolským vzděláním. Za tuto dobu však vysoké školy dodaly na pracovní trh pouze 16 000 absolventů IT oborů. Z toho vyplývá, že celkem 47 % vysokoškoláků přišlo z jiných oborů a muselo být výrazně doškoleno. Nedostatek IT odborníků je trendem v celé Evropě. Z dat Digitální agendy Evropské unie vyplývá, že by v roce 2015 mohlo v celé EU chybět až 700 000 kvalifikovaných IT odborníků. Paradoxem je, že velkou část Evropy trápí vysoká nezaměstnanost hlavně mladých lidí. To jen potvrzuje fakt, že studium technických oborů příliš neláká.
Česká republika je zemí, kde jsou ve velkém rozsahu produkovány IT služby s vysokou přidanou hodnotou. Aby se tuto situaci podařilo udržet, musí vysoké školy dlouhodobě vzdělávat dostatečný počet IT odborníků, kteří budou mít znalosti odpovídající požadavkům trhu. To vyžaduje změnu přístupu vysokých škol k výuce a v současnosti i změnu přístupu státu k podpoře vzdělávání v perspektivních oborech zvyšujících konkurenceschopnost ČR,“ říká vedoucí katedry IT na VŠE a prezident ČSSI prof. Ing. Jiří Voříšek, CSc.
Jak ukazují výsledky výzkumu VŠE, vysoká poptávka po IT odbornících trvala i v době krize a v nejbližších třech letech se tato situace nezmění. Tento trend bude navíc posílen i tím, že během následujících čtyř let poklesne kvůli slabším populačním ročníkům počet studentů nastupujících na VŠ o 27 %. To způsobí znatelný propad počtu budoucích absolventů. Dostatek kvalifikovaných specialistů je jednou z nezbytných podmínek budoucí konkurenceschopnosti a prosperity ČR. Aktuální vývoj však neposkytuje mnoho důvodů k optimismu.
Výzkum také potvrdil, že pro firmy je problematické, že absolventi nejsou dobře jazykově vybavení a mají nedostatečné sociální dovednosti, například v oblasti prezentace, time managementu či organizačních a komunikačních schopností. Univerzitní vzdělání musí připravit velmi kvalifikované a flexibilní lidi, univerzity však na druhé straně nemohou suplovat interní školení firem. Snahu a zájem musí projevit také sami absolventi. Ti však po nástupu do praxe často zapomínají, že musí na sobě neustále pracovat a vzdělávat se.
Požadavky firem na úroveň znalostí absolventů, oproti výsledkům z roku 2006, znatelně poklesly. V současnosti těmto sníženým požadavkům vyhovuje již většina absolventů IT oborů bakalářského studia, přestože se nabídka vysokých škol v této oblasti téměř nezměnila. I tak 16 % z nich musí absolvovat 70 a více dnů školení, aby dosáhli minimálních znalostí požadovaných praxí. „Současné nižší požadavky firem na nové zaměstnance v oblasti IT jsou dle mého názoru způsobeny vystřízlivěním trhu pracovních sil, kdy si firmy uvědomily, že jejich dřívější požadavky prostě nešlo reálně naplnit,“ doplňuje prof. Jiří Voříšek.

Sociální síť informatiků usnadní komunikaci mezi IT odborníky
Odborníci z MFF UK a FEL ČVUT se v rámci projektu Sociální síť informatiků v regionech České republiky rozhodli vytvořit webový portál (www.sitit.cz), který by měl sloužit jako základna pro střetávání, komunikaci a spolupráci mezi IT odborníky v ČR. Portál je založen na dnes již běžném konceptu sociální sítě. Od ostatních portálů se liší svým zaměřením na komunitu informatiků v regionech ČR. Portál nyní prochází závěrečnou fází testování. Spuštěn by měl být během léta.
„Impulzem pro vývoj portálu byl fakt, že úspěšnost řešení každého projektu je založena na sestavení vhodného týmu. V oblasti aplikovaného výzkumu, kdy je zásadní schopnost navazování spolupráce mezi firemní a akademickou sférou, je budování týmů v současnosti problematické. Je to způsobeno především nedostatkem výměny informací o existující nabídce a poptávce informatického výzkumu a výzkumných zdrojů. Jedním z hlavních cílů portálu je nabídnout prostředí pro výměnu a sdílení informací o probíhajícím informatickém výzkumu v regionech ČR a střet nabídky a poptávky v oblasti lidských zdrojů pro konkrétní výzkumný projekt i pro běžné informatické profese. Dalším cílem portálu je rozšířit nabídnuté prostředí o sdílení informací o studijních oborech vysokých škol, jejich hodnocení odbornou veřejností a sledování uplatnění jejich absolventů,“ říká za tvůrce portálu Ing. Kamil Matoušek, Ph.D, z elektrotechnické fakulty ČVUT.
dát do bločku:

Hlavní přínosy portálu
- navazování a rozvíjení spolupráce, vytváření partnerství, pracovních či zájmových skupin,
- usnadnění komunikace nejen mezi jednotlivými skupinami uživatelů, ale i vzhledem k dalším subjektům z oblasti vzdělávání a výzkumu, hospodářské sféry, státní správy apod.,
- vyhledávání vhodných lidí, institucí, výzkumných týmů či firem,
- zprostředkování nabídky a poptávky pracovních příležitostí,
- zpřístupnění odborných materiálů, odkazů.

Portál Síť IT je vyplněn obsahem, shromážděným v rámci projektu SoSIReČR, který je platný v den spuštění portálu. Aktuálně jsou na portálu tato data: 65 firem, 449 institucí a univerzit, 241 odborných časopisů, 224 projektů, 705 studijních oborů a 23 poskytovatelů grantů. Další rozvoj portálu bude na uživatelích, kteří se zapojí a vytvoří si svůj profil.
Uživatelé portálu
Uživateli portálu budou především studenti, IT odborníci z praxe i akademické sféry, vědci, firmy i univerzity. Svůj profil budou mít kromě jednotlivců i skupiny uživatelů, realizované projekty a granty, konkrétní studijní obory apod. Skupiny uživatelů jsou vytvářeny za účelem spolupráce či pouhé výměny názorů na daná témata. Může jít o skupiny příznivců moderních technologií nebo pracovní skupiny řešící konkrétní výzkumné úkoly. Prostřednictvím inzerátů bude možné hledat partnery do výzkumných projektů, ať už půjde o jednotlivce nebo celé odborné týmy. Na portálu je k dispozici i aktuální nabídka pracovních pozic z oblasti IT, které se objevily na úřadech práce České republiky.

Odborný profil
Odborný profil je prvek, který odlišuje Síť IT od jiných sociálních sítí. Stromová struktura a znalostní profily umožní registrovaným uživatelům popsat svůj odborný profil, prostřednictvím kterého ostatní informují, jakou odborností a specifickými znalostmi disponují.  Vytvořit odborný profil lze jak u jednotlivců, skupin, ale i u studijních oborů, diplomových prací, univerzit, vědeckých projektů, pracovních nabídek atd. Zároveň lze hodnotit ostatní odborné profily.
Hovory s informatiky přispěly k rozšíření diskuze nad problémy v oblasti ICT
V rámci projektu SoSIReČR byly pořádány čtyři odborné konference Hovory s informatiky, na kterých se setkávali odborníci z řad akademické a firemní sféry i státní správy, aby diskutovali nad palčivými problémy v oblasti ICT. Závěrečný seminář se konal 12. června v Brně. „Máme za sebou již čtvrtý seminář z cyklu Hovory s informatiky, který byl posledním v rámci projektu Sociální síť informatiků v regionech České republiky. Smyslem seminářů bylo vytvořit prostor pro kvalifikovanou debatu o palčivých problémech jako např. hodnocení a financování informatického výzkumu, spolupráce vysokých škol a ICT firem nebo vzdělávání IT odborníků. Při organizaci semináře jsme vsadili na aktivní účast významných osobností české informatiky. Podle ohlasů účastníků se nám podařilo posílit komunikaci v rámci odborné komunity a otevřít diskusi k mnoha důležitým otázkám,“ shrnuje za organizátory Hovorů s informatiky, doc. RNDr. Jiří Šíma DrSc.  /mn/

 
Publikováno: 16. 8. 2012 | Počet přečtení: 1826