rosler murr Schunk

Datovou schránku si už zřídilo 300 tisíc Čechů

Týdně si datovou schránku zřídí v ČR v průměru téměř tři tisíce lidí, což byl před pandemií zcela výjimečný jev (došlo k tomu jen jednou), zatímco dnes není takovéto tempo přírůstku datových schránek nic neobvyklého. Pandemie jejich počet téměř zdvojnásobila.

 

Kromě podnikatelských subjektů, které mají datovou schránku pro komunikaci s úřady danou zákonem, si je zřizují ve stále větším počtu i běžní občané. Zatímco na začátku roku 2020 mělo svou datovou schránku 159 tisíc fyzických osob, o rok později, letos v lednu to bylo 224 tisíc a za necelých sedm měsíců jejich počet dosáhl úrovně 300 tisíc, k čemuž došlo v červnu. Jejich celkový počet je samozřejmě vzhledem k tomu, že datové schránky mají i úřady a právnické osoby, podstatně vyšší: 1,33 milionu.

„Datová schránka dává smysl především lidem, kteří potřebují komunikovat s úřady, ale nechtějí vyřizovat všechno osobně. Nechuť chodit na úřady nebo na poštu, pak počet těchto lidí rychle zvedá. Pokud se nic nezmění, lze očekávat, že jen letos jich přibude dalších sto tisíc,“ říká Pavel Nemrava, ředitel divize eGovernment společnosti Software602, která má agendu datových stránek na starosti. Nárůst počtu lidí využívajících datové schránky ukazuje následující graf – jde o hodnoty vždy po týdnu od začátku roku 2020 do současného týdne.

 
Publikováno: 21. 7. 2021 | Počet přečtení: 431