murr Schunk

V ČR chybí až 300 tisíc dělníků, roste zájem o cizince

Přes 60 % průmyslových firem si stěžuje, že jim chybí některý typ pracovníků, nejvíce kvalifikovaných dělníků. Proto firmy plánují v budoucnu ještě intenzivněji spoléhat na pracovníky ze zahraničí.

 

Vyplývá to z průzkumu, který mezi dvěma stovkami personalistů z výrobních firem a společností z oboru logistiky s více než 100 zaměstnanci provedla agentura Hofmann Personal.

Na jednu volnou pracovní pozici ve výrobě připadá v průměru pouze 0,3-0,5 uchazeče. Plných 53 % společností v průzkumu zmínilo, že jim chybí zejména kvalifikovaní dělníci, řemeslníci, opraváři nebo pracovníci obsluhy strojů a zařízení. Největší nedostatek těchto pozic pociťují v oborech automotive, strojírenství, kovovýroba a slévárenství.

„Kvalifikovaných dělníků je na trhu dlouhodobě nedostatek a situace se jen tak nezmění. Poptávka po těchto lidech již mnoho let výrazně převyšuje nabídku. V současné době dle našich odhadů chybí ve výrobě a ve stavebnictví až 300 tisíc pracovníků,“ říká Gabriela Hrbáčková, ředitelka personální agentury Hofmann Personal, a dodává: „Jedním z důvodů je nízký zájem o učňovské obory, kdy řada studentů má manuální práci spojenou s nižším finančním ohodnocením, což ale už dávno neplatí. Kvůli nedostatku pracovních sil v technických oborech firmy naopak často zvyšují nabízenou mzdu a zlepšují pracovní podmínky, lidé jim však přesto stále chybí. Situaci neřeší ani postupující automatizace a nové technologie, ty totiž dokáží zastat rutinní nekvalifikovanou práci, ale ne odborné pozice.“

Nabírat nové zaměstnance, zejména kvalifikované dělníky, by v příštích měsících potřebovala třetina dotázaných společností. Zvyšování stavů plánují především firmy z automobilového průmyslu, a to i přesto, že vlivem elektromobility a pandemie zažívají poměrně těžké období a pokles výroby. To, že v podnicích chybí nejen kvalifikovaní lidé, je dnes největší starost více než pětiny podnikových personalistů a až 84 % si myslí, že nedostatek odborných profesí bude přetrvávat i v budoucnu.

Stále více firem vidí řešení v zaměstnávání cizinců. To bylo populární již dříve, jejich podíl mezi zaměstnanci vzrostl v roce 2019 až na 14,7 %, nicméně v době pandemie musely firmy čelit výpadku těchto pracovníků a nyní si uvědomují, že se bez nich neobejdou. Jak vysvětluje Gabriela Hrbáčková, více než polovina podniků obsazuje cizince i na kvalifikované pozice. Dělníky či manuálně pracující ze zahraničí zaměstnává aktuálně 55 % podniků a tato tendence stále roste. Až 70 % personalistů uvádí, že u nich dělníci z ciziny pracují v průměru déle než rok. Častěji je zaměstnávají větší podniky, zejména automobilové a strojírenské firmy. Kromě Slovenska u nás pracují nejčastěji lidé z Polska, Rumunska, Bulharska, Ukrajiny, Vietnamu, Srbska nebo Filipín.

 
Publikováno: 18. 5. 2021 | Počet přečtení: 307