EuroBlech Murrelektronik

Čína má nejvyšší visutý most na světě

Čína si může na konto svých pozoruhodných technických unikátů připsat další rekord: V městě Aj-čaj v provincii Chu-nan byl poslední březnový den uveden do provozu nejvyšší visutý most na světě. Unikátní most, který se klene přes kaňon Te-Chang ve výšce 355 m (což je vzdálenost od hrany mostu na dno kaňonu) má rozpětí mezi pilíři 1176 m. Přes most, který výrazně zkrátil cestu z Čchang-ša, hlavního města Chu-nanu, do jihozápadní metropole Čchung-čching vede dvousměrná dvouproudová silnice s rychlostním omezením 80 km za hodinu.   

 

Nejdelším visutým mostem světa je Akaši-Kaikjó (Perlový most) v Japonsku, pojmenovaný podle průlivu, přes který se klene, který tvoří důležitou dopravní tepnu mezi městy Kóbe a Awadži. Celkem je most otevřený v roce 1998 dlouhý 3 911 m, přičemž hlavní pole měří 1 991 m a ramena po 960 m. Celý most je pověšen na dvou nosných kabelech o průměru 1,1 metru, spletených z 36 830 drátů.
Podobný technický unikát staví i Rusové na Dálném východě – lanový most, který spojí předměstí Vladivostoku s Ruským ostrovem, měří 1885,5 m, vzdálenost mezi dvěma hlavními pilíři konstrukce činí 1104 m. Most měl být původně dokončen 31. března, nyní se jako termín otevření uvádí druhé čtvrtletí letošního roku. V každém případě má být hotov do října letošního roku, kdy na ostrově proběhne summit organizace APEC.
 

 

 
Publikováno: 4. 4. 2012 | Počet přečtení: 2640