MURR2 Schunk

Nové TV antény pro domácnost

Podle statistiky vyplývá, že 51 % lidí využívá k příjmu televizního signálu společnou anténu, 42 % spoléhá na anténu venkovní a zbytek na pokojovou. A právě pro lidi využívající pokojovou anténu připravila společnost Sencor dva nové typy: SDA 532 a SDA 212.

 
Mezi nejčastější dotazy televizních diváků tradičně patří, jakou anténu si pořídit, jaká je ta nejlepší? Byť je všem jasné, že za nepříjemné kostičkování obrazu může právě anténa, univerzální rada neexistuje. I profesionálové v oboru tvrdí, že různá místa vyžadují odlišné typy antén a kde je nehomogenní signál rušený odrazy, je třeba před instalací použít měřicí přístroj. Dobře vědí i to, že žádná speciální DVB-T2 anténa, jak klamavě zmiňují někteří výrobci, neexistuje. Vhodnost přijímače je určena čistě jeho naladěním na určité frekvence. DVB-T2 vysílá v pásmu UHF, které je zúžené na kanály 21-48 resp. frekvence od 474 do 694 MHz (dřív byl rozsah kanálů 21-60 resp. 474-790 MHz).

Přesto existují rady, kterými se řídit lze. Například to, že pro příjem slabých multiplexů hraje zásadní roli směrovost, zisk a kvalita zesilovače antény. V současnosti existuje široká nabídka venkovních i vnitřních antén připomínajících víc designové doplňky než funkční technické pomůcky. I proto návod z 50 let. 20 století ke stavbě „home-made“ antény izolované platy na vajíčka vyvolává v dnešní době už jen shovívavý úsměv.Všesměrová anténa SDA 532 pro slabší příjem a pokojový model SDA 212 do větších měst.

Nová anténa Sencor SDA 532 tvarem evokuje létající talíř. Ve skutečnosti jde o všesměrovou venkovní anténu, která by měla být první volbou pro ty, kterým příjem signálu pokulhává. Odborná měření ukazují, že starší antény laděné na celé pásmo kanálů, jsou na tom hůř se sílou přiímu signálu hlavně na začátku pásma. A tak má-li divák potíže s příjmem např. kanálu 26 (multiplex 21 ČT) nebo kanálů 22 a 23 (multiplex 23 CDG v Praze, Středních a Jižních Čechách), může mu nová anténa příjem o dost vylepšit. Anténa SDA 532 už v sobě obsahuje i 5G LTD filtr pro zamezení rušení signálem mobilního operátora. Nabízí různé možnosti montáže a je odolná proti venkovním povětrnostním vlivům.

Pokojová anténa, kterou představuje typ SDA 212, je naopak vhodná do míst umístěných blíž vysílačů či do velkých měst. Kromě spolehlivé funkce staví na subtilních rozměrech, tak aby v obývacím pokoji, kde bývá televize umístěna nejčastěji, zabírala co nejméně místa. Což platí i pro její umístění k oknu. Výhodou této antény je kromě snadné polohovatelnosti a tím pádem změny polarizace i napájení přímo z TV přes micro USB kabel.
 
Publikováno: 23. 3. 2021 | Počet přečtení: 138