MURR2 Schunk

Modulární systémy pro ukládání elektrické energie

Společnost Fluence, která je společným podnikem koncernu Siemens a americké AES, představila novou generaci technologie pro ukládání energie. Je založená na továrním hardwaru, pokročilém softwaru a datové inteligenci, a kompletně mění přístup k budování a provozu energetických úložišť.

 

Soubor technologických řešení tvoří základ tří systémů, z nichž každý je určen pro specifické potřeby akumulace energie: Gridstack, Sunstack a Edgestack. Jejich konfigurace splňují požadavky rozvodných sítí, výroby obnovitelných zdrojů i komerčních a průmyslových podniků. Jsou proto vhodné pro větší systémy a jejich soubory. Pro svou novou technologii již Fluence získala kontrakty od předních firem, jako jsou Enel, LS Power nebo sPower. Celkový výkon těchto zakázek dosahuje 800 MW a kapacita 2300 MWh.
„Pro ukládání energie potřebujete vysoce flexibilní systémy, které můžete individuálně přizpůsobit specifickým trhům a potřebám zákazníků,“ uvedl technický ředitel firmy Fluence Brett Galura.
Zákazníci si doposud museli zvolit buď individuální řešení, nebo neflexibilní, vertikálně integrované produkty. Nová technologie nabízí jak datové soubory, které patří mezi největší, tak hluboké znalosti z oboru. Během posledních deseti let se firmě podařilo snížit celkové náklady na tyto systémy o 90 %. Jejich nový datový ekosystém je zaměřen na snižování nákladů na nebateriovou část úložiště až o 25 % a zároveň na další podporu instalací v rozsahu gigawattů.

Nový soubor řešení zahrnuje tři hlavní komponenty:
- Fluence IQ: Prostředky digitální inteligence využívají datové a strojové učení ke zlepšování procesů rozhodování v rámci systému, řízení poklesu stavu baterie, snižování provozních nákladů a optimalizaci plánování zdrojů pro odběr na energetickém trhu.
- Operační systém Fluence (OS): Plně integrovaná operační nabízí komplexní řídicí funkce, transparentnost systému a řízení aktiv pro lepší výkonnost aktiv, ať již v rámci jedné či několika instalací.
- Fluence Cube: Prefabrikovaný blok, který je 4-5krát modulárnější než klasické systémy a obsahuje nejnovější technologie pro rychlou instalaci a možnost škálování, konzistentní provoz, údržbu a lepší kontrolu kvality.
Nové systémy
Fluence Cube, OS a IQ obsahují pokročilé bezpečnostní funkce, které splňují nejpřísnější bezpečnostní normy jako NFPA 855, UL 9540A, IEC. Právě bezpečnost, ochrana osob a související technologie byly jednou z priorit při vývoji těchto nových systémů. Společně tvoří základ tří předem konfigurovaných systémů úložišť optimalizovaných pro specifické segmenty trhu a projekty:

Gridstack – je určený pro energetické podniky a nejnáročnější síťové aplikace (např. rozšíření přenosu a rozvodu energie, regulace frekvence a špičkový kapacitní výkon).

Sunstack – je optimalizováno pro společné umístění s fotovoltaickými instalacemi s cílem zlepšit a dále rozšířit možnosti výroby solární energie s pevně danými dodávkami obnovitelné energie a dalšími síťovými službami.

Edgestack – je vhodný pro komerční a průmyslové účely. Podporuje aplikace o výkonu nad 500 kW, nabízí rychlou instalaci a zabere minimálně místa. Pomáhá snížit poplatky za odebíraný výkon a zajistit důležité dodávky.

 
Publikováno: 19. 3. 2021 | Počet přečtení: 148