Rosler MURR2 Schunk

Jak vrtulník pomáhá námořní pěchotě

V průběhu mise vyžaduje vedení vojenské operace silný tým, který je patřičně vybaven k překonání nejrůznějších nástrah náročného prostředí. Pro Námořní pěchotu Spojených států se nepostradatelným a spolehlivým pomocníkem staly vrtulníky Bell UH-1Y a AH-1Z.

 

Dvojice UH-1Y a AH-1Z, známá dohromady jako flotila H-1, byla speciálně navržena a vyrobena pro expediční vojenské operace. Oba modely společně plní funkci účinných útočných a užitkových strojů, které mohou být nasazeny kdekoli na světě a v nejrozmanitějším spektru vojenských operací. V drsném a často těžko přístupném prostředí, kde námořní pěchota operuje, tyto vrtulníky disponují vysokou spolehlivostí. K jejich údržbě postačuje relativně malý tým, minimální podpůrné vybavení a nevelký počet náhradních dílů.

Snadnost, s jakou stroje umí překonat nástrahy a dostat se do nepřístupných oblastí, také hraje v jejich prospěch při překonávání náročných podmínek. Novinář Robbin Laird ve zprávě na SLDinfo.com popisuje, jak lehce a hladce umí Bell AH-1Z Viper přistát a dotankovat třeba na lodi.

Platformy H-1 jsou optimalizovány pro drsný provoz. Mariňáci operují v nejrůznějším prostředí a stroje, která pro ně Bell staví, jsou vyráběny s ohledem na tuto skutečnost. Vrtulníky mohou být nasazeny v extrémním horku pouště i na sněhu a ledu afghánských hor; jsou zkonstruovány tak, aby vojáky podpořily a pomohly jim kdekoli. Jejich využití je velmi rozmanité – od průzkumu přes záchranné a vyprošťovací mise, bojové nasazení a podporu až po letecký doprovod a další. Výcvik námořní pěchoty a její jednotlivé mise probíhají v nejnáročnějších podmínkách, kde se jasně ukazuje, jak výborně vrtulníky fungují v tandemu a společně dokáží překonat všechny výzvy.

 
Publikováno: 17. 2. 2021 | Počet přečtení: 269