zoomatech murr Schunk

Eldis dodá radar do Kolumbie

Sekundární přehledový radar pro letiště Araracuara v Kolumbii dodá společnost Eldis Pardubice, člen průmyslově technologické skupiny Czechoslovak Group. Český výrobce radarů v tendru porazil silného konkurenta, který má v tomto regionu dosud silné postavení.

 
Půjde o historicky druhou instalaci v Jižní Americe a významnou referenci pro další výběrová řízení na kontinentu. Radarový set z Pardubic již funguje v jihoamerickém Surinamu. Uspět v tendru se pardubickému výrobci radarů podařilo i díky podpoře ze strany Ministerstva obrany ČR.

Kolumbijská organizace Aeronáutica Civil vypsala v říjnu loňského roku tendr na sekundární přehledový radar pro malé letiště Araracuara. Do soutěže se přihlásily pouze dvě společnosti. Španělský výrobce radarů INDRA a česká společnost Eldis Pardubice. Před koncem roku 2020 byl vyhlášen výsledek soutěže s prvním místem pro Eldis. Vítězstvím v této soutěži získal pardubický výrobce radarů nejen významnou referenční zakázku, ale také vstup na trh svého velkého konkurenta.

Při přípravě nabídky mj. pomohla i vstřícná podpora ze strany sekce průmyslové spolupráce Ministerstva obrany ČR, která vychází ze společné historie. Pro MO ČR totiž Eldis provádí modernizace již morálně zastaralých radarových systémů, jejich servis a v neposlední řadě v uplynulých letech dodal nové moderní radarové komplety RPL-2000 na všechna armádní letiště.Araracuara je malé letiště v provincii Caquetá.

Letiště leží uprostřed Amazonského pralesa na břehu přítoku Amazonky, podle které má tato provincie jméno. Araracuara je bývalá trestanecká kolonie, kam byli umísťováni ti nejnebezpečnější zločinci. Kolumbie díky své poloze a velkým vzdálenostem mezi správními centry, často umístěnými na březích řek uvnitř nepropustného pralesa, se musí spoléhat na vnitrostátní leteckou přepravu. A to nejen v případě přepravy osob, ale i zboží.

Letiště nemá zpevněnou dráhu a spojení tedy zajišťují převážně letadla C-130 Hercules a AN-26, která jsou uzpůsobena pro přistání a vzlet z nezpevněných ploch. Instalace radaru v těchto podmínkách bude tedy pro Eldis výzvou pro samotnou montáž, ale i pro logistiku s tím spojenou.Zakázka v Kolumbii firmě otvírá dveře na trhy Jižní Ameriky a Afriky. Na obou trzích už v minulosti sice figurovali, ale pořád to jsou trhy, kde jsou hlavním hráčem konkurenti z Francie a Španělska. Získat referenci na jejich půdě je výsledkem dvouleté práce obchodního oddělení Eldis v daném regionu.
 
Publikováno: 4. 2. 2021 | Počet přečtení: 186