zoomatech murr Schunk

Trh s manipulační technikou v ČR si vedl dobře

V průběhu loňského roku zaznamenal trh s manipulační technikou v Česku pokles o téměř 13 % oproti předchozímu roku. Přesto se však v průběhu roku 2020 prodalo téměř 8900 vozíků, což je vzhledem k aktuální situaci na trhu dobrý výsledek a dokazuje sílu českého průmyslu a obchodu.

 
Největší pokles oproti předchozímu roku postihl segment spalovacích vozíků, který zažil propad o téměř 30 %. K celkovému počtu prodaných vozíků v roce 2020 tvořil podíl spalovacích vozíků jen 13,7 %, přičemž ještě před 2 lety to bylo 18 % a to i přesto, že platnost emisní normy Euro StageV byla odsunuta až na rok 2021. Z toho důvodu lze i do budoucna očekávat další ústup spalovacích vozíků ve prospěch elektrických, které je mohou už dnes plně nahradit i v tvrdých venkovních podmínkách.



Nárůst zaznamenala hlavně oblast retail a e-commerce, z čehož vytěžil hlavně segment nízkozdvižných vozíků.

Pandemie Covid-19 měla v některých segmentech i pozitivní důsledky. Vratislav Přibyl, ředitel společnosti Jungheinrich ČR, říká: „V jejím průběhu vznikl tlak na retail a e-commerce kvůli zavřeným obchodům a nutnosti doručování domů. Z toho vytěžil sektor nízkozdvižných vozíků, který zažil oproti loňskému roku výrazný nárůst. Konkrétně oblast nízkozdvižných vychystávacích vozíků zaznamenala dokonce nárůst o 50 % oproti předchozímu roku“. V tomto segmentu Jungheinrich se svým více než 50% podílem dlouhodobě kraluje zejména díky vysokému výkonu a ergonomii vozíků ECE.

Pohon elektrických vozíků na li-ion baterie je čím dál víc oblíbenější. Procentuální zastoupení li-ion v porovnání s klasickými olověnými akumulátory rok od roku roste. V roce 2020 jejich podíl na počtu prodaných elektrických vozíků Jungheinrich dosáhl 29,2 %, což je o více než 7 % více, než tomu bylo v roce 2019. Důvodem jsou nesporné výhody, které li-ion baterie přináší. Žádná údržba, krátké časy dobíjení, možnost mezidobíjení a non-stop provoz bez nutnosti výměny baterie. Jungheinrich navíc nabízí 5letou záruku na baterie a možnost bezplatného návratu k původní technologii v prvních 6 měsících.



Podíl vozíků s li-ion bateriemi v celkovém počtu prodaných elektrických vozíků Jungheinrich.
 
Publikováno: 1. 2. 2021 | Počet přečtení: 164