zoomatech murr Schunk

ATRAK zajišťuje přehled nad českým nebem

Společnost ATRAK, divize CSG Aerospace, předala druhou část systému AGAS. Tato softwarová firma poskytuje řešení pro letecký průmysl a vyvinula jej pro ministerstvo vnitra, kterému má sloužit k nepřetržitému dohledu nad vzdušným prostorem ČR.

 

Základní instalaci systému provedl ATRAK v březnu minulého roku, a na konci stejného roku byla dodána jeho druhá část, která zahrnuje úpravy zvyšující uživatelský komfort. Celková cena zakázky, která zahrnuje kromě instalace také další rozvoj systému a jeho technickou podporu, činí téměř deset milionů korun.

Systém AGAS poskytuje ministerstvu vnitra on-line přehled o dění ve vzdušném prostoru nad Českou republikou. V reálném čase vyhodnocuje radarová data.

AGAS dle své konfigurace generuje pro operátory výstrahy např. při vniknutí letadla do omezených a zakázaných prostorů, při změnách v datech letového plánu či při porušení pravidel, mezi něž patří např. přílet z území mimo schengenský prostor na letiště bez mezinárodního statusu a podobně. Výstrahy se zobrazují na více pracovištích, operátoři do systému následně zaznamenají způsob jejich vyřešení. Systém následně veškerá data archivuje a umožňuje provádět vyhledávání v historii výstrah nebo přehrávku každé konkrétní situace ve vzdušném prostoru.

„Zkušenosti se systémem AGAS jsou velmi pozitivní. Je intuitivní, uživatelsky přívětivý a získali jsme v něm důležitý nástroj, který nám pomáhá chránit vzdušné hranice ČR a schengenského prostoru a schopnost pružně reagovat na jakékoli narušení,“ říká plk. Petr Malovec z Národního situačního centra ochrany hranic, Ředitelství služby cizinecké policie.

Rámcovou smlouvu na vytvoření systému AGAS uzavřela s ministerstvem vnitra ještě společnost Ifield Computer Consultancy, jež byla přejmenována na ATRAK poté, co se na začátku roku 2020 stala součástí průmyslově-technologické skupiny Czechoslovak Group a její divize CSG Aerospace.

 
Publikováno: 28. 1. 2021 | Počet přečtení: 210