MURR2 Schunk

GE recykluje použité lopatky větrných turbín

Společnost GE Renewable Energy podepsala dohodu se společností Veolia North America (VNA) o recyklaci lopatek vyjmutých z jejích pobřežních turbín v rámci modernizace a obnovovacího úsilí. GE plánuje recyklovat většinu rotorových listů, které budou vyměněny během úsilí o opětovné nasazení.

 

Lopatky větrných turbín lze vyměnit vylepšením nebo „repoweringem“ turbín, když jsou vylepšeny konkrétní prvky turbíny, aby se zlepšila účinnost a životnost turbíny, aniž by bylo nutné vyměnit celý stroj. Delší a lehčí lopatky pomáhají turbíně generovat každoročně více energie a svým koncovým zákazníkům poskytují ještě více energie z obnovitelných zdrojů. Anne McEntee, generální ředitelka divize digitálních služeb společnosti GE Renewable Energy, uvedla: „Udržitelné odstraňování kompozitů, jako jsou lopatky větrných turbín, bylo výzvou nejen pro průmysl větrných turbín, ale i pro letecký, námořní, automobilový a stavební průmysl a pro úsilí o vytvoření oběhové ekonomiky pro kompozitní materiály.“

Veolia, která má za sebou úspěšnou historii dodávek repasovaných inženýrských materiálů do cementářského průmyslu, bude zpracovávat rotorové listy jako surovinu pro cement s využitím technologie společného zpracování cementářské pece. Ukázalo se, že podobné recyklační procesy v Evropě jsou účinné v komerčním měřítku a recyklace vyřazených lopatek větrných turbín na výrobu cementu pomůže cementářskému průmyslu v jeho úsilí o dekarbonizaci.Lopatky, které byly odstraněny z turbín, budou rozdrceny v zařízení VNA v Missouri a poté použity jako náhrada za uhlí, písek a jíl v zařízeních na výrobu cementu po celých USA. V průměru bude téměř 90 % hmotnostních materiálu čepele znovu použito jako nový inženýrský materiál pro výrobu cementu. Více než 65 % hmotnosti lopatky nahrazuje suroviny, které by se jinak do pece přidávaly za vzniku cementu, a přibližně 28 % hmotnosti lopatky poskytuje energii pro chemickou reakci, která v peci probíhá.

Analýza dopadu na životní prostředí provedená společností Quantis zjistila, že čistý účinek recyklace lopatek prostřednictvím společného zpracování cementové pece je ve všech kategoriích pozitivní. Ve srovnání s tradiční výrobou cementu umožňuje recyklace lopatek 27% čisté snížení emisí CO₂ z výroby cementu a 13% čisté snížení spotřeby vody. Jediný list větrné turbíny, který váží 7 tun, recyklovaných tímto procesem, umožňuje cementářské peci vyhnout se spotřebě téměř 5 tunuhlí, 2,7 tun oxidu křemičitého, 1,9 tun vápence a téměř tuny dalších surovin na bázi minerálů. Výsledný cement má stejné vlastnosti jako cement vyráběný tradičními způsoby, který splňuje všechny příslušné normy ASTM.

 
Publikováno: 29. 12. 2020 | Počet přečtení: 305