murr Schunk

Cenu za koncept rotoru získal Bell

Koncept elektricky poháněného vyrovnávacího rotoru EDAT (Electricly Distributed Anti-Torque) společnosti Bell Textron obdržel cenu „Best of Whats New“ v kategorii Letectví a kosmonautika udílenou americkým časopisem Popular Science za rok 2020.

 

Jedná se o třetí rok po sobě, kdy se Bellu podařilo toto prestižní ocenění v kategorii Letectví a kosmonautika získat. V roce 2019 Bell obdržel cenu „Best of Whats New“ za koncept bezpilotního nákladního prostředku Autonomous Pod Transport (APT) 70, zatímco v roce 2018 si ji společnost připsala za konvertoplán Bell V-280 Valor Joint Multi Role. Cena dokazuje, jakou snahu společnost věnuje neustálému přinášení inovativních řešení pro vertikální vzlet a posouvání hranic mobility.

Oceněný elektricky poháněný vyrovnávací rotor je nejnovější komerční novinkou Bell, která byla představena v únoru 2020. Koncept EDAT tvoří čtyři malé vrtule uvnitř ocasního rotoru vrtulníku v posunutém vzoru dva po dvou. Každý rotor je vybaven čtyřmi listy a rotory jsou poháněny čtyřmi oddělenými motory. Elektrická energie je zajištěna generátory, které jsou poháněny turbínovými motory. Tato inovace přináší snížení hlukové zátěže v porovnání s letadly s konvenčním ocasním rotorem a také nižší náklady na provoz i údržbu.

V průběhu roku si řešení EDAT získalo velkou pozornost. Jedná se totiž o první technologii svého druhu, která v odvětví vrtulových letounů zpochybňuje stávající normy týkající se úrovně hluku, bezpečnosti a pohonu.

 
Publikováno: 8. 12. 2020 | Počet přečtení: 233