murr Schunk

Škoda má novou fotovoltaickou elektrárnu

Společnost Škoda Auto ve spolupráci s ČEZ Solární a energetickou firmou ŠKO-Energo nainstalovala na střechách svého Servisního centra v Kosmonosech solární panely, které zabírají celkovou plochu přes 2200 m2 a ročně dodají 450 MWh energie.

 

Automobilka tak v Kosmonosech pokrývá téměř 25 % své spotřeby elektřiny pomocí nových fotovoltaických modulů. I toto opatření je součástí strategie Green Future, do které sloučila své ekologické aktivity.

Nové solární panely jsou nainstalované na pěti budovách servisního centra v Kosmonosech. Vedle toho bude získávat elektřinu také z nově zbudovaného solárního Carportu. Celá fotovoltaická elektrárna zabírá plochu přes 2200 m2, její jmenovitý výkon činí 441 kilowatt-peak (kWp).

S novou fotovoltaickou elektrárnou pokryje čtvrtinu spotřeby elektřiny Servisního a tréninkového centra v Kosmonosech. Sluneční energii je možno ukládat do baterií o výkonu 570 KWh, odkud je ji možné kdykoli odebírat, mj. k nabíjení baterií vozů s elektrickým pohonem.

Vedle fotovoltaických modulů a baterií jsou součásti tohoto ekologického projektu solární energie také hromosvody a jímací soustavy, systémy elektronické požární signalizace, odpovídající bezpečnostní instalace a záchytné systémy, úpravy v trafostanicích a také montáž strukturované kabeláže a slaboproudých zařízení pro napojení elektrárny a bateriového úložiště na datové sítě společnosti Škoda Auto. Celkové investice do zařízení činily zhruba 30 milionů korun. Tuto částku automobilka ze 60 % pokryla z fondů Evropské unie prostřednictvím Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OPPIK), který spadá pod Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR.

 
Publikováno: 27. 11. 2020 | Počet přečtení: 229