murr Schunk

Datové schránky zažívají při pandemii boom

Využívání datových schránek v ČR rychle roste a uplynulý měsíc přinesl historický rekord. Za říjen počet zpráv rozeslaných přes datové schránky poprvé překročil hranici 10 milionů – bylo jich odesláno 10 507 108.

 

Vládní opatření proti šíření koronaviru vedla k výraznému nárůstu počtu odeslaných datových zpráv, jejichž prostřednictvím mohou uživatelé datových schránek komunikovat s úřady, aniž by je museli osobně navštívit. Během října přibylo v ČR téměř 9 tisíc (konkrétně 8 892) nově aktivovaných datových schránek, a v jarních měsících, kdy si Česká republika odbývala premiéru v opatřeních proti šíření Covid-19, zájem o zřizování a aktivaci datových schránek eskaloval a jen za duben jich přibylo přes 20 tisíc. Využívání datových zpráv ještě poroste, minimálně po dobu stavu nouze a vládních opatření proti šíření Covid-19.

„Během první vlny pandemie jsme byli svědky rekordního nárůstu počtu nově založených a aktivovaných datových schránek. Při druhé vlně koronaviru sice už měsíční přírůstky nově aktivovaných datových schránek odpovídají průměrným měsíčním hodnotám mimo pandemii, co ale výrazně narůstá, je objem zasílaných datových zpráv,“ konstatuje Martin Vondrouš, expert na využívání nových technologií ve společnosti Software602, která jako subdodavatel zajištuje bezproblémový chod Integrovaného systému datových schránek (ISDS) v ČR. Ukazuje se tak, že Češi vyslyšeli žádosti vlády a vyřizují potřebné záležitosti s úřady elektronicky a nikoli osobně.

Pandemie přiměla uživatele více využívat datové schránky, a výrazně tak snižují riziko přenosu tím, že komunikují s úřady z domova. Od 2. listopadu je navíc zdarma také zasílání datových zpráv i komerčním subjektům, zatímco dosud byla tato služba zpoplatněna. Bezplatné zasílání datových zpráv komerčním subjektům fungovalo i během jarní vlny pandemie Covid-19 a bylo navázané na dobu stavu nouze, vyhlášeného vládou. Současný nouzový stav platí zatím do 20. listopadu, ale vláda jej zřejmě bude chtít, ve spolupráci s Poslaneckou sněmovnou, prodloužit.

 
Publikováno: 10. 11. 2020 | Počet přečtení: 231