murr Schunk

Konec letního času s sebou nese i nebezpečí

Ze soboty na neděli skončil letní čas. Přispali jsme si sice o hodinu déle, ale nyní se budeme muset smířit s tím, že se bude stmívat o hodinu dříve. S tím by měli počítat zejména řidiči.

 

Nastupující tmavé období roku s sebou nese více jízd za tmy či zhoršené viditelnosti. Je proto potřeba pravidelně kontrolovat stav vnějšího osvětlení vozidla a také čistotu skel a stav stěračů. Špatně seřízené světlomety mohou dohled řidiče zkrátit až o nemalých 30 metrů či naopak až 20x zvýšit riziko oslnění protijedoucích řidičů.

„Více než kdy jindy je nyní třeba ctít zásadu Vidět a být viděn,“ apeluje Roman Budský z Platformy VIZE 0.

A jedna poznámka na závěr: Na tmavé období roku negativně reagují lidé s poruchami nálady. Nejčastěji jde o sklony k depresím, které u nás postihují každého sedmého dospělého. Tito lidé jsou sklíčení, pociťují pokles energie, snadněji se unaví. Hůře se soustředí či ovládají svou pozornost, mívají sklon k nerozhodnosti. Celkově je jejich konání zpomalené. Naopak někdy mohou být podráždění a nevrlí.

„Řidiči se sklony k depresím by měli být velmi opatrní především během jízdy za tmy či zhoršené viditelnosti na dlouhou vzdálenost a také za silného provozu během dopravní špičky,“ uzavírá Roman Budský.

 
Publikováno: 26. 10. 2020 | Počet přečtení: 264