murr Schunk

Rusko posiluje svou flotilu jaderných ledoborců

Do svého mateřského přístavu v Murmansku doplul první ledoborec nové třídy LK-60 (projekt 22220) nazvaný Arctica, poté, co úspěšně absolvoval nezbytné testy. Nové moderní plavidlo, které bude zařazeno do služby ve vodách Severního ledového oceánu, je největším a nejvýkonnějším svého druhu na světě a v provozu má být minimálně 40 let.

 

Tento pilotní ledoborec nové generace urazil za 21 dní testovací plavby 4800 námořních mil včetně severního pólu. Lodě, které zvolí cestu přes Severní ledový oceán, mohou ušetřit až 40 dnů plavby oproti klasické cestě přes Suezský průplav a obří 173,3 m dlouhý a 34 m široký ledoborec o výtlaku přes 33 tis. tun, poháněný dvojicí 175MW tlakovodních jaderných reaktorů typu RITM-200, navržených konstrukční kanceláří OKBM Afrikantov, je důležitým prvkem pro udržování možnosti plavby po této trase.

Plavidlo, pojmenované po jednom ze svých předchůdců, který byl mj. první hladinovou lodí, jež dosáhla severního pólu, bude schopno plout rychlostí až 22 uzlů a prolamovat led o tloušťce až 2,9 m. Jeho konstrukce s měnitelným ponorem mu navíc umožňuje operovat jak na širém moři, tak v mělkých zálivech a dokonce vplouvat do ústí sibiřských polárních řek. Arktika se tak bude moci plavit třeba po Jeniseji do přístavu Dudinka nebo Obského zálivu.

Rusko je jedinou zemi na světě, kde žijí více než dva miliony obyvatel za polárním kruhem a ledoborce, které mohou prorazit cestu zásobovacím lodím, jsou pro něj velmi důležité, stejně jako jejich působení v roli záchranných plavidel pro lodě, uvízlé v ledovcových polích. Roztávající masy ledu a sněhu v severních oblastech by rovněž mohly Rusku brzy otevřít cestu k doposud neprobádanému nerostnému bohatství v těchto končinách, např. k ropě a zemnímu plynu. Země proto plánuje v nejbližších letech rozšířit svou flotilu, čítající nyní 11 ledoborců na celkem třináct těchto plavidel, z nichž pro většinu se počítá s jaderným pohonem. Ve výstavbě jsou tak další dvě lodě nové třídy LK-60 (projekt 22220) – Sibir a Ural. Společnost Rosatomflot, provozovatel flotily ruských jaderných ledoborců, podepsala loni ještě smlouvy na výstavbu dvou dalších plavidel této třídy – ledoborce Jakutia a zatím nepojmenovaného následovníka – ty by měly být do služby zařazeny v letech 2024–2026.

 
Publikováno: 15. 10. 2020 | Počet přečtení: 271