murr Schunk

Kia Stinger pro evropské trhy

Ve středu 23. září byla poprvé odhalena modernizovaná Kia Stinger v provedení pro evropské trhy. Vysoce výkonný sportovní fastback se nyní chlubí svěžím designem poukazujícím na charakter cestovního vozu, jakožto i řadou vylepšených technologií a prvků bezpečnosti.

 

Od roku 2017, kdy se Stinger začal na evropských trzích prodávat, se napříč uvedeným kontinentem prodalo na 10 tisíc těchto vozů. Modernizovaný Stinger se v Evropě začne nabízet v průběhu posledního čtvrtletí 2020 a počátkem roku 2021; na všechna provedení vozu se standardně vztahuje 7letá záruka s omezením na 150 tisíc kilometrů.

Přepracovaný design

Modernizovaný Stinger nabídne přepracovaný design exteriéru i vzhledová a kvalitativní vylepšení v kabině; zájemci o tento vůz budou navíc moci vybírat ze širší palety barevných odstínů a materiálů. Přednosti Stingeru v roli suverénního cestovního vozu stvrzuje zejména modernizovaná kabina.

Charakteristická ‚tygří‘ maska je posazena mezi nové reflektorové LED světlomety plné lomů a hran. Nový design světlometů společně s LED světly denního svícení propůjčuje vozu výraznější ‚high-tech‘ světelný podpis s ostrými křivkami světelných paprsků, mírně skloněnými k přídi vozidla. Nová sdružená světla na zádi vozu jsou protažena napříč celou šířkou vozu, kde vytváří novou nepřehlédnutelnou optickou signaturu, napodobující tvar nenápadného spoileru začleněného do víka zavazadelníku. Nová směrová světla, sestávající vždy z 10 samostatných LED zdrojů, jsou uspořádána jako mřížka – viditelně inspirována světem motoristického sportu, z nějž si vypůjčila vzhled šachovnicového praporku.

Architektura kabiny zůstává nezměněna, avšak díky jemným vylepšením vzhledu a materiálů se podařilo vytvořit luxusnější prostředí. Z provedených změn jmenujme kovovou povrchovou úpravu částí volantu nebo chromové lemování přístrojového štítu. Zpětné zrcátko nyní postrádá rámeček ve prospěch moderního vzhledu a lepšího výhledu směrem vzad.

Výkonný motor 3,3 litru T-GDi

V době od uvedení modelu na trh se většina zájemců o Stinger rozhodla pro výkonný vidlicový 6válec 3,3 litru T-GDi (zkr. Turbocharged Gasoline Direct injection). Proto i modernizovaný Stinger se nabízí již výhradně s touto výkonnou jednotkou.

Benzínový vidlicový šestiválec 3,3 litru T-GDi nabídne řidičům maximum výkonu 370 koní při 6000 ot/min. Díky dvojitému přeplňování dosahuje nejvyššího točivého momentu 510 Nm v širokém spektru otáček (1300 až 4500 ot/min) ve prospěch suverénních výkonů za všech situací. Z nuly na 100 km/h vůz akceleruje již za 4,9 sekundy; díky jednotce 3,3 litru T-GDi je tak Stinger doposud nejrychleji akcelerujícím modelem Kia na evropském trhu.

Motor spolupracuje s hladce řadicí 8st. automatem, jejíž charakter dokonale odpovídá osobnosti gran turisma; pohon všech kol je k dispozici již ve standardu (vozy s pravostranným řízením mají standardně pohon zadních kol).

 
Publikováno: 30. 9. 2020 | Počet přečtení: 261