hnv murr

EU si vytváří vývojovou mapu energetiky do roku 2050

Evropská energetická komise představila v polovině prosince výhledový plán rozvoje energetiky do roku 2050. Snaží se ukázat, že mix vysoce obnovitelných energií - s 97% spotřeby elektřiny v EU odpovídající obnovitelným energiím, včetně 49 % větrné energie v roce 2050 – by měl představovat stejné „celkové náklady energetického systému" jako každý jiný dekarbonizační či běžný byznysový scénář.  

 

Rozvojový výhled je založen na pěti scénářích z energetického modelu Evropské komise PRIMES, všechny mají za cíl do roku 2050 dosáhnout 85% snížení energetické emise CO2 na základě různých směsí energie z obnovitelných zdrojů, jaderné energie a fosilních paliv se systémy zachycování a skladování uhlíku (CCS) a zvyšování energetické účinnosti.
Na tiskové konferenci ke spuštění plánu komisař pro energetiku Günther Oettinger prohlásil, že očekává, že závazné cíle pro rok 2030 týkající se obnovitelné energie budou navrženy a zasazeny do potřebného kontextu do roku 2014: „Diskuse by měla začít nyní a vést k rozhodnutí do dvou let," uvedl.
„Všech pět scénářů dekarbonizace obsažených v plánu ukazuje, že větrná energie bude v unijním projektu dekarbonizace do roku 2050 produkovat více elektřiny, než jakékoli jiné technologie výroby energie: mezi 32 a 49 %. Je škoda, že Komise toto nikde ve svém sdělení nezdůrazňuje," řekl Christian Kjaer, výkonný ředitel Evropské asociace pro větrnou energii (EWEA) v Bruselu.
„Velké úsilí bylo věnováno tomu, aby do energetického modelu PRIMES byly zapracovány i varianty ukazující obnovitelné energie jako dražší než fosilní paliva a jadernou energii. Ve všech scénářích jsou i zarážející předpoklady, zahrnující situace jako je např. pokles cen ropy z dnešních více než 100 dolarů za barel, na 70 dolarů za barel v roce 2050, větrné zdroje stojí v roce 2050 stejně jako dnes, klesají jaderné náklady, a v následujících 40 letech nebude potřeba žádný plyn, nebo CCS infrastruktura," říká Christian Kjaer a dodává: "I přes pokusy prefabrikovat takovéto výsledky, scénáře potvrzují, že budoucnost založená na obnovitelných zdrojích energie budoucnosti nepřinese Evropě vyšší náklady na energie. Scénář s vysoce obnovitelnými a efektivními zdroji by měl vycházet nejlevněji."

 

 

 
Publikováno: 13. 2. 2012 | Počet přečtení: 2177