its murr Schunk

Měsíční vozidlo dostalo jméno po slavném SUV

Měsíční vozidlo, které společně vyvíjí Toyota a Japonská kosmická agentura JAXA se bude jmenovat Lunar Cruiser, tedy Měsíční křižník. Přezdívka průzkumného vozidla na palivové články s přetlakovou kabinou a lidskou posádkou byla vybrána podle legendárního nezničitelného SUV Land Cruiser.

 

Také od měsíčního vozidla se očekává kvalita, odolnost a spolehlivost. Dohodu o společném vývoji průzkumného vozidla podepsaly JAXA a Toyota loni v červnu, hotový produkt by se měl představit po roce 2025. Firmy společně pracují na výrobě testovacích dílů pro jednotlivé technologické prvky i samotný prototyp vozidla.

Práce zahrnují i simulace k ověření dostatečné výkonnosti a vlastností odvodu tepla během jízdy, výroby a vyhodnocení prototypů pneumatik. Využívá se i virtuální realita a modely v reálném měřítku kvůli vytvoření vhodného uspořádání kabiny měsíčního křižníku a jejího vybavení.

Vozidlo má být podle návrhu šest metrů dlouhé, 5,2 m široké a 3,8 m vysoké, což odpovídá přibližné velikosti dvou mikrobusů. Poskytne celkový obytný prostor 13 metrů krychlových, což umožní ubytování dvou osob, v nouzových případech pak poskytne zázemí až čtyřem pasažérům. Jeho dojezd je díky vodíkovým palivovým článkům až 10 000 km. Mezinárodní vesmírný průzkum se v současnosti zaměřuje na Měsíc a planetu Mars.

 
Publikováno: 11. 9. 2020 | Počet přečtení: 136