its murr Schunk

Wavin pomáhá snižovat ztráty na vodovodní síti

  Společnost Wavin, pomáhá modernizovat vodovodní sítě a přispívá tak ke snižování ztrát vody. Pravidelný monitoring stávajících páteřních rozvodů a jejich sanace s pomocí moderních materiálů s vysokou odolností a dlouhou životností umožnily za posledních 25 let snížit ztráty vody na polovinu.

 

Česká republika tak s 15,8 % patří v Evropě k zemím s nejnižšími ztrátami, Evropský průměr se pohybuje okolo 23 %. Podle posledních údajů Evropské federace národních vodohospodářských sdružení (EurEau) má v rámci EU nižší ztráty než Česko pouze Německo, Dánsko a Nizozemsko.
Zatímco ještě v 90. letech se kvůli netěsným spojům či prasklinám na potrubí po cestě z vodárny do domácností ztratily tři a půl litru z deseti, dnes ztráta činí pouhý litr. „České obce si problémy, které přináší zastaralé a často i poškozené vodovodní potrubí, uvědomují a dlouhodobě do obnovy vodovodní a odpadní sítě investují. Dle našeho průzkumu, který jsme realizovali mezi českými starostkami a starosty, považují dvě třetiny obcí obnovu této infrastruktury za urgentní a ve svých rozpočtech na modernizaci vodovodní sítě pravidelně vyčleňují miliony korun,“ říká David Penc, marketingový ředitel společnosti Wavin Czechia, která se dodávkami moderních plastových potrubních systémů podílí na mnoha těchto projektech napříč celou ČR.
Významný úspěch zaznamenaly tyto modernizační projekty např. v Ostravě, kde v roce 1995 činila ztráta vody plných 36,79 %, zatímco dnes je to díky obnově vodovodní sítě již jen 10,2 %. Oproti roku 1995 tak činí úspora vody 15,04 mil. m³ ročně. Pro představu: toto množství ušetřené vody představuje zhruba 6000 olympijských bazénů, nebo devítinásobek roční spotřeby piva v Česku.  

„Modernizace vodovodního řádu není jen o instalaci kvalitního potrubí z nových materiálů, jako je odolnější a trvanlivější plast s životností přes 50 let, ale například i o nasazení čidel, která monitorují tlak a průtok vody a umožňují včasný zásah a opravu,“ vysvětluje David Penc. Pro jednodušší instalace se využívá osvědčené PE potrubí a tvarovky, pro náročnější projekty, kde jsou kladeny požadavky na maximální bezpečnost a odolnost, je doporučováno třívrstvé potrubí z materiálu PE 100-RC Wavin TS DOQ.  Stále větší popularitu pak získává i bezvýkopová technologie Compact Pipe, jejímž principem je zatažení nového potrubí z materiálu PE 100 RC do potrubí původního. Výsledkem je staticky nezávislé a silné potrubí, které má kvalitu a životnost potrubí nového, zatímco původní potrubí poté slouží jako ochranná vrstva a zvyšuje tlakovou odolnost nového. Tato metoda vyžaduje jen malé montážní výkopy, a proto je vhodná zejména ve městech a v kulturních krajinách. Využita byla jak na Ostravsku, tak např. i při oceňovaném projektu Zkapacitnění prameniště Hulín včetně přivaděče surové vody.

 
Publikováno: 21. 8. 2020 | Počet přečtení: 193