its murr Schunk

Unikátní pneumatiky pro Pure ETCR

Společnost Goodyear vyvinula na míru závodní pneumatiky Eagle F1 SuperSport, na nichž budou jezdit všechny vozy v prvním seriálu závodů čistě elektrických cestovních vozů různých značek Pure ETCR.

 

Goodyear je nejen výhradním dodavatelem pneumatik, ale i zakládajícím členem nového zajímavého šampionátu. Unikátní závodní pneumatiky pro Pure ETCR jsou nejnovějším rozšířením řady Eagle F1 SuperSport. Sdílejí řadu společných technologií se silničními pneumatikami Eagle F1 SuperSport, ale byly speciálně uzpůsobeny tak, aby co nejvíce zvýšily výkonnost elektrických cestovních vozů Pure ETCR, které se letos utkají v prvních závodech.

Na míru postavené pneumatiky mají podobný vzhled jako silniční pneumatiky, sdílejí stejnou filozofii i velkou část použitých technologií. Společné mají např. technologie Power Shoulder a High Force Construction, které jsou klíčové pro maximální zvýšení výkonnosti jak silničních automobilů, tak i závodních vozů Pure ETCR o výkonu 500 kW. Na silničních pneumatikách zlepšuje technologie Power Shoulder užitné vlastnosti v zatáčkách díky mohutnému uzavřenému vnějšímu dezénu, zatímco extra tuhá konstrukce boční stěny s technologií High Force Construction zlepšuje ovladatelnost a stabilitu jízdy. Obě technologie jsou nepostradatelné i ve verzi Pure ETCR, ale byly pro účely závodů upraveny ještě dalším posílením vnějšího ramene. Výsledkem je jedinečná pneumatika, která nejvýkonnějším cestovním vozům světa poskytuje stabilitu i působivé užitné vlastnosti v zatáčkách.

Použití pneumatik s běhounem je na této úrovni motoristického sportu neobvyklé, ale umožňuje týmům Pure ETCR využívat stejné pneumatiky při jízdě na suchém i mokrém povrchu, místo obvyklého střídání hladkých (slick) pneumatik na suchu a pneumatik s běhounem za podmínek mokré jízdy. Díky využití jediné univerzální specifikaci pneumatik není nutné po celém světě distribuovat tři nebo čtyři různé specifikace, což je v souladu s plány společnosti Goodyear a Pure ETCR na udržitelný rozvoj.

Pure ETCR staví před výrobce pneumatik nutnost řešit celou řadu unikátních technických problémů ať už kvůli neobvyklému formátu závodů nebo enormnímu výkonu vozidel, která vycházejí ze silničních vozidel všech výrobců a vzhledem se moc neliší od jejich čtyřdveřových hatchbacků a sedanů střední velikosti. Elektrická vozidla jsou také těžší než jejich protějšky se spalovacím motorem, navíc generují neuvěřitelný točivý moment. S výkonem až 500 kW jsou vozy Pure ETCR i jedněmi z nejsilnějších elektromobilů na závodní dráze.

Různé varianty pneumatik závodní řady Goodyear Eagle F1 SuperSport se používají v řadě prestižních šampionátů, včetně FIA Poháru cestovních vozů WTCR, pro nějž Goodyear v této sezóně slouží jako výhradní dodavatel pneumatik. Promotérem této vrcholné závodní události pro vozy s benzínovými motory je Eurosport, který stojí i za Pure ETCR.

 
Publikováno: 18. 8. 2020 | Počet přečtení: 181