its murr Schunk

Jak funguje aktivní potlačení hluku u sluchátek

Sluchátka s ANC (Active Noise Cancelling), která umí potlačit ruchy z okolí a vytvořit ideální poslechové podmínky v rušném prostředí nebo zajistit ticho pro soustředění v open space kancelářích patří dnes mezi nejpopulárnější zboží z oblasti elektroniky.

 

Historicky největším průkopníkem sluchátek s ANC je americký výrobce audiotechniky Bose. Jeho sluchátka řady QuietComfort se během řady let stala takřka synonymem aktivního potlačení okolních ruchů. Dnes nabízí produkty v této kategorii mnoho výrobců. To ale neznamená, že všechna sluchátka s ANC nabídnou stejnou kvalitu potlačení a zvukové vlastnosti.

Jak to funguje

Z pohledu uživatele vypadá ANC jednoduše. Stačí zapnout sluchátka a během okamžiku se výrazně potlačí zvuk ulice nebo ruch z kanceláře. Za tím vším však stojí poměrně náročná elektronika. Prvním krokem, který musí zvládnout, je rozpoznání okolních ruchů a pro handsfree hovory také izolování hlasu uživatele. K tomu slouží mikrofony vestavěné do vnější konstrukce sluchátek. Proto je velmi důležitá kvalita, citlivost a celková charakteristika těchto mikrofonů. Nejnovější generace ANC sluchátek Bose Headphones 700 využívá k tomuto účelu celkem 8 mikrofonů.

Druhý krok přebírá elektronika, jejímž úkolem je všechny vnější zvuky z mikrofonů smíchat, vzít v úvahu směry, z nichž přicházejí a okamžitě v reálném čase pustit do reproduktorů ve sluchátkách „obrácený“ zvuk (vlnění vzduchu, které po dopadu na vnitřní ucho vnímáme jako zvuk, se před dopadem na ušní bubínek rozpozná, obrátí a pošle do reproduktorů sluchátek, čímž se vyruší původní vlnění a zvuk okolí se eliminuje). Současně je třeba samostatně vyhodnotit a izolovat zvuk od úst uživatele.

Další úkol elektroniky přichází ve chvíli, kdy si uživatel pustí hudbu. V tu chvíli je potřeba hudební zvukové vlny zkombinovat s obráceným zvukem eliminujícím okolí. Tato část je klíčová pro čistou a přesnou reprodukci. Nezastupitelnou roli při poslechu samozřejmě hraje následně kvalita měničů (reproduktorů), nastavení ekvalizéru a provedení samotných sluchátek.

Největší prubířský kámen sluchátek s ANC

Je zřejmé, že každá sluchátka eliminují zvuky z okolí různě kvalitně. Zásadní zkouška ale přichází při handsfree hovorech, které jsou pro většinu lidí velmi důležité. Teprve v tuto chvíli se ukáže, jak si komplexní provedení sluchátek poradí s oddělením nežádoucích zvuků od hlasu uživatele. Některé produkty v této zkoušce na rušné ulici selhávají.

 
Publikováno: 7. 8. 2020 | Počet přečtení: 231