its murr Schunk

E.ON staví nový plynovod metodou pluhování

Po dvanácti letech příprav a dvou letech stavebních prací dokončuje společnost E.ON Distribuce na jihu Čech nový vysokotlaký plynovod mezi Planou nad Lužnicí a Soběslaví. Potrubí v délce 20 km zabezpečí už od listopadu dodávky plynu pro více než sedm tisíc zákazníků v této oblasti.

 

Stavbaři při jeho pokládce používají unikátní metodu pluhování ocelového potrubí, která je v Česku použita vůbec poprvé. Pluhování je přesnější, a navíc šetří čas i životní prostředí.

„Na začátku minulého roku jsme změnili technologii stavby. Původní konvenční metodu bagrování jsme jako první v Česku nahradili metodou takzvaného pluhování, kdy ocelové potrubí zaorává do země speciální pluh,“ vysvětluje Tomáš Vacek, vedoucí správy a provozu zemního plynu společnosti E.ON Distribuce.

Firma zvolila tuhle stavební variantu z několika důvodů. „Je to rychlejší, přesnější a šetrnější k životnímu prostředí. Díky pluhování máme navíc i přesné umístění pokládaného potrubí podle projektu a v souladu se smlouvami na věcná břemena, které máme sjednány s vlastníky dotčených pozemků,“ dodává Tomáš Vacek.

Samotné pluhování provádí rakouská firma IFK Gesellschaft. „Dělali jsme tyhle práce už v Německu. Ocelové potrubí jsme ale v Česku dosud nepokládali,“ přiznává Robin Cimr, manažer rakouské firmy. Z dvacetikilometrové trasy tímhle způsobem položí zhruba třináct kilometrů. Zbytek se dělá konvenční metodou bagrování. Některé úseky jsou tak krátké, že by pluhování nebylo efektivní.

Proč je nový plynovod třeba

„Aktuálně zásobujeme území Soběslavi, Veselí nad Lužnicí, Dolního Bukovska až Ševětína takzvaným ostrovním provozem. To znamená, že celá oblast je zásobována zemním plynem jednou předávací stanicí v Žíšově u Veselí nad Lužnicí. V případě technické závady by se mohlo stát, že zákazníkům bychom nemohli zajistit distribuci a dodávky plynu. Novým plynovodem budeme mít další cestu, jak plyn k odběratelům přivést,“ vysvětluje hlavní důvod stavby Tomáš Vacek.

Už před dvanácti lety tak začal vznikat projekt nového plynového vedení, které dodávky zabezpečí. Situace byla komplikovaná hlavně kvůli jednání s množstvím vlastníků jednotlivých pozemků, přes které měl plynovod procházet. V roce 2018 se začalo s prvními stavebními pracemi, které pak pokračovaly v minulém roce a na konci toho letošního by měly skončit. Za posledních dvanáct let se jedná o jednu z nejvýznamnějších staveb na plynovodní soustavě na jihu Čech.

Rakouská firma je na jihu Čech už potřetí a vrátí se ještě na podzim tohoto roku. V listopadu by už E.ON chtěl do nově položených trubek pustit plyn tak, aby v zimě zabezpečil dodávky. Podobných ostrovních provozů je v distribuční soustavě E.ON ještě několik. A také ty by se v budoucnu mohly dočkat zabezpečení. Aktuálně řeší E.ON Distribuce oblast Dačicka, která je zásobovaná ze sousední distribuční sítě a Čečelovice a Lnáře na Strakonicku, které mají podobné předávací stanice jako v Žíšově, ale jsou menší.

O metodě pluhování

Jedná se o stavební metodu, kdy do země potrubí zaorává speciální pluh. Soustava zařízení lanového pluhu je rozdělená na dvě části. Jedním je tahač, který má tažnou sílu 200 tun a je zodpovědný za pohyb a rychlost pokládky. Druhou částí je pluh, který pokládá ocelové potrubí plynovodu do naprojektované polohy a hloubky. „Naším zařízením jsme schopní pokládat potrubí až do průměru 600 mm a do 2,5metrové hloubky a u pluhovaného potrubí zvládneme položit maximálně osm metrů za minutu, jinak by odchylka od souřadnice byla moc vysoká,“ popisuje Robin Cimr z rakouské firmy IFK Gesellschaft.

V ideálních podmínkách pokládají přibližně 1,5 kilometru ocelového potrubí za den. Pluhování je ekologičtější i co se týká emisí hluků a výfukových plynů. A šetří i zdroje, protože na jeden kilometr potrubí pluhováním se spotřebuje 50 litrů nafty, kdežto při bagrování by to bylo na stejném úseku 800 litrů a bylo by potřeba více lidí i techniky.

 
Publikováno: 6. 8. 2020 | Počet přečtení: 244