murr Schunk

Devět typů kabelů igus podporuje Profinet

Profinet je v průmyslové automatizaci jedním z nejpoužívanějších komunikačních protokolů založeným na technologii Ethernet. Firmy na něj přecházejí z původního protokolu Profibus. Vedle mnoha výhod dokáže v reálném čase přenášet rychleji a spolehlivěji i velké objemy dat.

 

Společnost Hennlich dodává pro tento protokol již devět typů kabelů igus chainflex použitelných v mnoha různých typech pohyblivých aplikací.

Na základě počtu nově instalovaných síťových uzlů dosáhl již v roce 2018 Profinet téměř 30% podílu na trhu. „Není se co divit. Datový standard Profinet ve srovnání se standardem Profibus nabízí mnoho výhod. Jde například o vyšší přenosovou rychlost až 100 Mbit za sekundu, možnost síťování do různých topologií, možnost připojení mnohem většího počtu zařízení, fakt že každé zařízení pracuje v podstatě jako repetr, možnost začlenění Ethernetové komunikace a mnoho dalších. Z těchto důvodů čím dál víc průmyslových firem i v Česku přechází na standard Profinet,“ popisuje produktový manažer pro energetické řetězy a flexibilní kabely Jan Švarc z firmy Hennlich.

Velký objem přenášených dat díky Profinetu znamená, že i stroje a kabely se pohybují stále dynamičtěji. Často je to v omezeném instalačním prostoru, což je pro standardní kabely problém. Tyto výhody využívá čím dál více firem. „Například během letošního roku jsme jednomu z našich zákazníků, který dříve používal Profibus, dodali již dva kilometry kabelů Profinet a to hned ve 3 různých materiálových provedení pro tři různá prostředí,“ říká produktový manažer.

Společnos igus, kterou Hennlich v Česku výhradně zastupuje, vyvíjí kabely vhodné pro práci v energetických řetězech a na robotech více než 25 let. Jen pro samotný Profinet je to devět typů kabelů pro použití v různých aplikacích. Jsou dostupné ve čtyřech provedeních plášťového materiálu volitelných podle agresivity prostředí, čtyřech poloměrech ohybu a dvou velikostech torzního úhlu. „Jsou řešením pro malé instalační prostory, velké rychlosti a trojrozměrné pohyby až do ±360 °/m na robotu i volně,“ vyjmenovává Jan Švarc.

Kabely disponují řadou certifikátů jako UL/CSA, CTP, NFPA, EAC, DNV-GL, Clean room a DESINA a jsou k dispozici v libovolných délkách přímo ze skladu. Všechny kabely také procházejí rozsáhlou sérií testů ve zkušební laboratoři igus. Kabel pro Profinet CFBUS.LB.060 zde např. dokončil přes 65 milionů zdvihů při poloměru ohybu 63 mm. „Díky výsledkům, které jsou podloženy rozsáhlým testováním, jsme schopni garantovat pro všechny kabely chainflex světově ojedinělou záruku 36 měsíců,“ dodává Jan Švarc. Na vyžádání jsou k dispozici i osazené kabely readychain, např. typ s kulatým konektorem M12 od společnosti Telegärtner.

 
Publikováno: 4. 8. 2020 | Počet přečtení: 334