murr Schunk

Řešení tajné šifry RR znají jen dva lidé

Sběratelská edice vozů Rolls-Royce je vyrobena z nejkvalitnějších materiálů a může se pochlubit špičkovými moderními technologiemi. Vozy jsou vyráběny pouze v omezeném počtu s důrazem na technickou přesnost a kreativní přístup. Design je přirozeným výchozím bodem pro vytvoření tajné šifry.

 

U nové kolekce Wraith Kryptos vedla vášeň jednoho designera pro kryptologii k tomu, že se Wraith stal jeho malířským plátnem pro vytvoření složité tajné šifry. Kolekce Wraith Kryptos bude čítat pouze 50 osobních automobilů, v jejichž interiéru je skryt fascinující labyrint složitých šifer.

Designerka programu Bespoke, Katrin Lehmann, poznamenala: „Název Kryptos je odvozen ze starověké řečtiny a odkazuje na něco neviditelného, skrytého, kódovaného, nebo dokonce mýtického. Šifry lze sledovat napříč historií lidstva. Zachycují představivost těch nejúžasnějších myslitelů světa. Jako designérka jsem byla vždy fascinována představou, že můžete sdělit zprávu úzké skupině lidí prostřednictvím piktogramů a šifer. Cesta za nalezením samotného klíče k rozlousknutí záhady je nedílnou součástí celého procesu, který můžeme považovat za umělecké dílo.“

Kolekce vozů Wraith Kryptos v sobě ukrývá šifru pro pobavení a potěšení klientů, která se vine interiérem celého vozu a vede je v cestě za poznáním. Pro nezasvěcené se tyto šifry mohou jevit jako čistě estetické detaily, které postrádají jakýkoliv hluboký smysl. Avšak pro ty, kteří se na ně podívají z blízka a znají klíč k rozluštění, vyústí v nevšední zážitek vedoucí k poučnému řešení.

Torsten Müller-Ötvös, generální ředitel Rolls-Royce Motor Cars, řekl: „Brilantní a kreativní smýšlení členů našeho Bespoke designerského týmu znovu prokázalo své umění a předvedlo mimořádně moderní a přesvědčivou novou podobu vozu. Kolekce Wraith Kryptos je na první pohled dynamický automobil. Při bližším prozkoumání ukrývá řadu tajných zpráv. Těším se, až nějaký z našich klientů kód rozlouskne!“

Řešení celé šifry je natolik tajné, že jej znají pouze dva lidé z celé továrny Rolls-Royce v Goodwoodu – generální ředitel a designér vozu. Řešení šifry je umístěno v zapečetěné obálce v trezoru generálního ředitele. Klienti budou vyzváni, aby své snahy o prolomení tajné šifry nahráli do zabezpečené aplikace Whispers, která je pouze pro majitele vozů Rolls-Royce.

Dešifrovací záhada začíná u Spirit of Ecstasy, neboli sošky okřídlené dámy na chladiči, která zdobí kapoty vozů RR už více než sto let. Logo v zeleném provedení nacházející se pod soškou, ukazuje šifru spojenou právě s podobiznou okřídlené ženy. Upravený nárazník pak nasměruje pohled dolů a zároveň modeluje tvar a držení vozu Wraith, což dodává tomuto vozu vlastní identitu.

Speciální kolekce Wraith Kryptos zaujme nejen svým osvětlením, ale také krásně propracovaným dvoubarevným čalouněním stropu zobrazujícím motiv tekoucích dat. Osvětlené dveře navazují na tento design tkanou kůží vyšívanou nití v barvě Kryptos Green, která jemně podtrhuje osvětlení, jenž směřuje do spodní části dveřní kapsy. Středový panel je precizně prošitý a opakuje vodorovný vzor výšivky na kapsách dveří.

Rolls-Royce s potěšením představuje tuto novou generaci Rolls-Royce vozů, který s sebou přináší zajímavou a zábavnou výzvu. A kdo prolomí šifru? To nám řekne čas.

 
Publikováno: 3. 8. 2020 | Počet přečtení: 324