murr Schunk

I z domova lze pracovat efektivněji

V době, kdy je práce na dálku silně aktuální téma, provedla firma Dell studii zaměřenou na závislost mezi produktivitou a využíváním periferií, jako jsou myš, klávesnice a monitor. Výsledky ukázaly, že využití doplňkových periferií při práci na notebooku zvyšuje produktivitu práce.

 

V rámci studie přineslo jejich využívání, bez ohledu na konkrétní parametry periferií, v průměru o 35,3 % vyšší produktivitu práce. Ukázalo se také, že produktivita roste spolu s velikostí dostupné pracovní plochy.

Home office na vzestupu, ale má i úskalí

Od roku 2015 došlo k výraznému nárůstu počtu lidí pracujících z domova, některé odhady tvrdí, že se jejich počet zvětšil o 173 %. Toto číslo však mnohonásobně vzrostlo s nástupem opatření proti šíření koronaviru. Z nedávného průzkumu vyplývá, že až 74 % společností nechá minimálně 5 % pracovníků i nadále pracovat vzdáleně.Zaměstnanci, kteří začali pracovat vzdáleně, se však často potýkají s poklesem produktivity. Ten je způsobený absencí IT zařízení v domácím prostředí. Zatímco v kanceláři mají obvykle k dispozici myš, klávesnici, jeden či dokonce dva monitory, doma se musí spolehnout pouze na svůj notebook. Musí tak neustále přepínat mezi okny či nastavovat jejich velikost a zdlouhavě scrollovat na menší zobrazovací ploše. Dell proto provedl studii, jejímž cílem bylo ověřit, jaký dopad na produktivitu má využití externí klávesnice, myši a zejména různě velkých monitorů oproti práci jen na samotném notebooku.

Dobrovolníci měli za úkol provést několik úkonů na počítači na čas. Během jejich plnění museli použít internetový prohlížeč, program na úpravu fotek a několik aplikací balíčku MS Office – Word, PowerPoint a Excel. Podmínky testování byly navrženy tak, aby se nikdo nevyhnul nutnému scrollování na obrazovce, kopírování a vkládání textu a přepínání mezi několika aplikacemi tak, aby testování napodobovalo běžné používání PC při práci. K testování byl použit notebook, set klávesnice a myši a širokoúhlé monitory s USB-C konektivitou.

Větší pracovní plocha = lepší produktivita

Potvrdilo se, že když má zaměstnanec možnost využít klávesnici, myš a monitor, jeho produktivita výrazně roste. V případě samotné myši a klávesnice činil její nárůst oproti samotnému notebooku 25,8 %. Když byl zapojen navíc ještě 24palcový monitor, klesl čas potřebný pro splnění úkolu už o 32 %. U 27palcového monitoru využívajícího nástroj Dell Display Manager (DDM) pro rozdělení pracovní plochy na jednotlivá okna, pak dosáhlo průměrné zlepšení hodnoty 37,7 %. V případě zapojení sestavy dvou 24palcových monitorů a využití DDM bylo zlepšení 39 % a s využitím 34palcového prohnutého monitoru a DDM dokonce 42 %.

Nárůst produktivity stoupající s rostoucí velikostí pracovní plochy však není jediným přínosem využívání doplňkových monitorů při práci na notebooku. Celková ergonomie takové sestavy také přispívá k nižší únavě, lepšímu soustředění, a tedy k rychlejšímu a kvalitnějšímu dokončení úkolů. A jak potvrdili účastníci studie, nezanedbatelná je i možnost multitaskingu, např. při videokonferencích. Průměrný nárůst produktivity napříč všemi testovanými konfiguracemi byl oproti práci jen na notebooku 35,3 %, a pokud by bylo bráno v potaz jen porovnání s konfiguracemi obsahujícími monitor, tak dokonce nárůst činil více než 37,6 %.

 
Publikováno: 31. 7. 2020 | Počet přečtení: 295