Schunk

Panasonic pomáhá vědcům v Antarktidě

Díky podpoře odolných tabletů a notebooků Panasonic Toughbook provedla čtveřice vědců z Inuit WindSled při téměř dvouměsíčním putování v kontinentální Anktarktidě špičkové výzkumné projekty v oborech biologie, glaciologie, meteorologie a telekomunikací.

 

Tým projektu Inuit WindSled na Antarktidě urazil 2538 km v průběhu 52 dnů. Tato oblast patří mezi nejodlehlejší a nejméně prozkoumané na celém světě. Život ve zdejší absolutní prázdnotě je mnohdy vyloučen. Účelem cesty bylo provést 10 vědeckých experimentů a prokázat, že projekt WindSled je vhodný k provádění polárních vědeckých výprav. Španělským průzkumníkům se podařilo shromáždit data z oblasti, o níž prakticky nic nevíme. Bylo to vůbec poprvé, kdy se Evropské kosmické agentuře (ESA) podařilo získat na Antarktidě provozní data ze všech satelitů navigačního systému Galileo. Systém Galileo je alternativou k severoamerickému satelitnímu systému GPS.

Vedle ESA prováděli vědci výzkum také pro další subjekty, jako University of Maine (shromažďování vzorků sněhu a ledu pro studie klimatu v regionu), pro Nezávislou univerzitu v Madridu a Španělskou státní meteorologickou agenturu (AEMET) s cílem určit schopnost mikroorganismů kolonizovat polární oblasti.

Mezi vědeckým vybavením převáženým na větrem poháněných saních nechyběl dynamický analytický snímač prostředí na Marsu (MEDA). Díky podobnosti podmínek a klimatu na Antarktidě a na rudé planetě je ledový kontinent ideálním místem k prověřování technologií určených k průzkumu Marsu. Vedle tohoto snímače disponují sáně také detektorem známek života (SOLID) s cílem odhalit mimozemský život při průzkumu planety.

Aby mohl tým shromáždit všechny potřebné informace a zajistit úspěch expedice, využíval dvě odolná zařízení Panasonic Toughbook: notebook CF-20 a tablet Toughpad FZ-M1. Tato zařízení odolávají vodě, prachu a extrémním teplotám. Díky tomu se výborně hodí do antarktických podmínek. Zařízení jsou univerzální a je možné je využívat k plnění rozličných úkolů, aniž by bylo nutné je ukládat do dalších ochranných pouzder.

 
Publikováno: 27. 7. 2020 | Počet přečtení: 137