murr Schunk

Speciální výměníky na ohřev a chlazení agresivních lázní

Jak ochladit nebo ohřát agresivní kyselou nebo alkalickou lázeň tak, aby účinnost přenosu tepla či chladu zůstala dlouhodobě na vysoké úrovni? S tím se potýkají provozy zaměřené na moření, fosfátování, odlakování, pasivace, zinkování nebo niklování.

 

Řešení přinášejí nové ponorné deskové polštářové výměníky tepla s unikátním fluoropolymerovým povlakem, díky němuž odolají i agresivním kyselým nebo alkalickým lázním při zachování vysoké účinnosti a malé zástavby.

V agresivních chemických lázních běžně dochází ke krystalizaci a ulpívání zbytků procesních látek, tzv. inkrustaci. Ta bývá vždy velkým problémem zejména pro topná tělesa, chlazení a další instrumentace. Speciální fluoropolymerový povlak na výměnících dlouhodobě vyvíjela a testovala společnost Mazurczak Thermoprozesse, která výměníky vyrábí. Povlak je chemicky odolný vůči velmi agresivním alkalickým i kyselým lázním. Je antiadhezivní a velmi hladký. Byl navržen tak, aby stále umožňoval efektivní přenos tepelné energie z výměníku na procesní lázeň. Tato fluoropolymerová vrstva je nanášena několikastupňovým povlakovacím procesem. Finální povlak je následně podroben stoprocentnímu testu.

„U našich výměníků tepla je díky speciálnímu fluoropolymerovému povlaku inkrustace snížena na minimum,“ vysvětluje Roman Picura, produktový manažer pro průmyslové ohřevy společnosti Hennlich, která v Česku značku Mazurczak zastupuje.

Proč se ponorné deskové polštářové výměníky využívají?

Ponorné deskové výměníky s „polštářovou“ strukturou jsou v průmyslu poměrně hojně využívané. Jejich předností je, že jsou velmi tenké a mají vysokou účinnost předávání tepla. „V podstatě veškerá tepelná energie je v krátkém čase odvedena do lázně a z výměníku vystupuje už jen médium o procesní teplotě. Díky tomu dosahujeme rychlého ohřevu či chlazení při velmi malém využití zástavbového prostoru. Šetříme tak místo v nádrži, spotřebu materiálu i náklady na výrobu,“ vysvětluje Roman Picura.

Kde nelze použít deskové, nastupují spirálové výměníky

Spirálové výměníky nejsou principiálně nijak výjimečné. Byly navrženy pro ty aplikace, kde není z nějakého důvodu možné použít povlakované deskové výměníky. „Důvodem může být chemická odolnost, potřebný výkon, mechanická ochrana a podobně. Jinak mají použití velmi obdobné deskovým výměníkům. Jejich výhodou je zejména kompaktnost, manipulovatelnost a široké použití,“ doplňuje Roman Picura.

 
Publikováno: 24. 7. 2020 | Počet přečtení: 327