Schunk

Do druhého bloku začalo zavážení paliva

V jaderné elektrárně Leningradská JE-2 bylo v neděli 19. července zahájeno fyzikální spouštění nového bloku s reaktorem VVER-1200. Do reaktoru byla zavezena první ze 163 palivových tyčí s jaderným palivem.

 

Po ukončení zavážení paliva bude reaktor uveden do tzv. minimální regulované úrovně výkonu (až 1 %), aby bylo možné prověřit bezpečnost všech fyzikálních procesů, které se zde odehrávají. Základním úkolem této etapy spouštění je potvrdit, že blok uváděný do provozu bude pracovat bezpečně a spolehlivě při projektových parametrech, a to po celou dobu svého provozu. Poté začne příprava bloku k energetickému spouštění a k zahájení výroby elektřiny. Uvedení energetického bloku do provozu je naplánováno na rok 2021. Reaktor VVER-1200 Leningradské JE tak nahradí kapacitu energobloku č. 2 reaktorem RBMK-1000, který bude po 45 letech provozu na konci letošního roku definitivně odstaven.

Projekt VVER-1200 je vlajkovým reaktorem generace 3+ Rosatomu a jediným reaktorem na světě generace 3+, který je vyráběn sériově. Druhý blok Leningradské jaderné elektrárny se stane spolu s dvěma bloky Novovoroněžské JE-II, které byly spuštěny v roce 2016 a 2019 a prvním blokem Leningradské JE-II, který byl spuštěn v roce 2017, čtvrtým sériově vyrobeným blokem.

Oproti předchozí generaci (VVER-1000) má několik výhod. Kapacita reaktorového zařízení se zvýšila o 20 %, počet zaměstnanců se snížil o 30-40 %, životnost hlavního zařízení se zdvojnásobila a je v současnosti 60 let s možností prodloužení o dalších 20 let.

Tuto technologii se rozhodly využít například Finsko, Maďarsko, Čína, Bangladéš, Bělorusko, Turecko a další. Portfolio zahraničních projektů společnosti Rosatom v současnosti zahrnuje 36 bloků v různých fázích realizace ve 12 zemích světa.

 
Publikováno: 21. 7. 2020 | Počet přečtení: 155