its murr Schunk

NTM se připojilo k iniciativě „Zavražděna komunisty“

Národní technické muzeum se připojilo k iniciativě „Zavražděna komunisty“, připomínající Miladu Horákovou, která byla před 70 lety z politických důvodů zavražděna komunisty. Její památku uctilo ve všech svých pobočkách.

 

Generální ředitel NTM Karel Ksandr uvedl: „Pokládám za správné, že se Národní technické muzeum připojilo k iniciativě občanského sdružení Dekomunizace a dovolím si osobní vzpomínku. Neskutečnou hrůznost konce života paní Milady jsem si uvědomil v roce 2009, když jsem v Národním muzeu instaloval do vitríny v Národním památníku na Vítkově originál posledního dopisu paní doktorky Milady Horákové, určený pro její tehdy šestnáctiletou dceru Janu, napsaný dvě hodiny před popravou na obyčejný balicí papír grafitovou tužkou. Dodnes je moment mého setkání s touto originální materií pro mne jedním z nejsilnějších zážitků v životě, neboť vedle čestné političky a vynikající právničky byla zavražděna matka. Uctěme tedy její památku a připomínejme si všechny oběti komunismu."

Poslední slova z dopisu její dceři Janě, která obdržela až v roce 1990 byla:

….. „Jsem pokorná a odevzdaná do vůle Boží - tuto zkoušku mi určil a já jí procházím s jediným přáním: abych splnila zákony Boží a zachovala své čestné lidské jméno. Neplačte - neteskněte moc - je mi to takhle lepší než pozvolna umírat. Dlouhou nesvobodu už by mé srdce nevydrželo. Takto se rozletím zase do polí a luk, strání a k rybníkům, na hory i v nížiny. Budu zase nespoutaná, a ten klid a mír. Dejte mi ho - bylo toho tolik, co bylo nutno překonávat - chci už jít. Nebraňte mi svým nářkem. Musíte teď žít také za mne.

Líbám Vás, líbám. S Bohem - vrátím se ve Vašem synovi nebo dceři. Už se zase vidím nově na světě. Bůh Vás posilni a teď abyste dobře to dítě postavili do světa. Janičko, miláčku, dceruško. Věro, sestřičko má, Pepíčku, táto můj, babinko, holčičky Věro, Aničko, Božko a Ty můj zatoulaný, drahý, jediný, krásný muži. Cítím; stojíte tu se mnou. Teď ještě pevný ruky stisk.

Ptáci už se probouzejí - začíná svítat. Jdu s hlavou vztyčenou - musí se umět i prohrát. To není hanba. I nepřítel nepozbyde úcty, je-li pravdivý a čestný. V boji se padá, a co je jiného život než boj. Buďte zdrávi! Jsem jen a jen Vaše Milada“

 
Publikováno: 29. 6. 2020 | Počet přečtení: 258