its murr Schunk

O českou masku s certifikací je zájem

Ochranná polomaska RP95-M, jejíž výrobu zastřešuje výzkumně-vývojové pracoviště CARDAM, získala evropskou certifikaci. Díky ní se stala zajímavým vývozním artiklem a zaujala již NATO nebo americké námořnictvo.

 

Při pandemii koronaviru navrhli odborníci Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) ČVUT v březnu polomasku pro 3D tisk. Následně se za podpory Ministerstva průmyslu a obchodu spojilo několik desítek českých firem a začaly polomasku sériově vyrábět na vstřikovacích lisech.

„Technologicky náročná příprava forem byla dokončena během několika týdnů, celou výrobní logistiku jsme připravili za měsíc. Výroba začala po Velikonocích, poté jsme prvních pět tisíc masek dodali ministerstvu zdravotnictví. A 10. června 2020 získal respirátor plnou evropskou certifikaci,“ uvedl Ondřej Kurkin, jednatel centra CARDAM. To je společným podnikem České zbrojovky Group, Fyzikálního ústavu AV ČR a firmy BENEŠ a LÁT.

Polomaska získala evropskou certifikaci podle normy EN 140:1999/AC:1999. Díky certifikaci bude nyní umožněno mnohem širší využití masky, která se stane ochrannou pomůckou s velkým exportním potenciálem. „V praxi to znamená, že polomaska RP95-M s vyměnitelným filtrem P3 poskytuje nejvyšší míru ochrany a splňuje stejný či vyšší stupeň ochrany jako respirátor náročné třídy FFP3,“ vysvětlil Kurkin během tiskové konference uspořádané Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR ve středu 17. června při příležitosti získání plné certifikace.

Vědci z ČVUT, které stálo na samém počátku vývoje masky, poskytli data pro 3D tisk bezplatně celému světu. Dosud si tak soubory stáhlo 89 institucí v celkem 31 zemích. Univerzálnost řešení a rychlost vývoje masky ocenilo i americké námořnictvo.

V reakci na koronavirovou pandemii vznikla spousta ochranných prostředků, respirátor RP95-M je však svým úspěchem mimořádný. Certifikace, kterou získal, se uznává v EU i řadě dalších zemí. Díky ověřeným postupům pro sterilizaci a dezinfekci lze navíc respirátor používat opakovaně.

 
Publikováno: 23. 6. 2020 | Počet přečtení: 287