its murr Schunk

LED stěna s plochou jako garsonka

Největší LED stěny instalované v ČR a zároveň jedny z největších panelů typu LED v televizních studiích v Evropě jsou umístěny v TV stanici CNN Prima News a mají za sebou už první měsíc ostrého provozu.

 

Dvě obří LED stěny (LED wall), které vytvořila firma Samsung, jsou složeny ze 102 panelů typu IF012J s technologií HDR. Jejich celková plocha činí téměř 40 m2 (37,3 m2). LED Wall v CNN Prima News je složena z panelů s roztečí pixelů 1,26 mm, které umožňují přizpůsobit barevnost prezentace situaci a skvěle tak vyhovují nárokům na reprodukci obsahu ve zpravodajských studiích. Provozovatelům televizního vysílání tak umožňují rychle nasazovat obsah s vysokým jasem na více obrazovkách najednou. Unikátní algoritmus správy odstínů šedé pak udržuje konzistentní červenou, zelenou a modrou barvu bez zkreslení, a to dokonce i při nízkých stupních odstínů šedé.

„Jde o největší instalaci Samsung LED stěny v tuzemsku. Její rozměry jsou 8,1 x 3,2 m, druhá je pak o velikosti 6,5 x 1,8 m. LED stěny mají rozlišení 4K UHD a nejsou jediným vybavením studia od Samsungu. Dodávali jsme do něj ještě čtyři LED panely 4K UHD s úhlopříčkami 85“, které dohromady tvoří plochu téměř sedm metrů čtverečních,“ říká Petr Ritz, ředitel prodeje profesionálních displejů ve společnosti Samsung Electronics Czech and Slovak.

Použitá technologie „Fine Pitch LED Wall“ je modulární systém a skládá se z mnoha samostatných panelů LED, což umožňuje přizpůsobit velikost, tvar a poměr stran obřího displeje potřebám a nárokům klienta - vytvořit z nich lze obrazovku třeba na výšku, nebo i okolo dveří. Tenký bezrámečkový design jednotlivých panelů, obrazovek, které jsou navíc bez tradiční černé obruby, vytváří v rámci videostěny celistvý obraz bez naznačených obdélníků (obrysů jednotlivých panelů).Podobný systém se nazývá Samsung The Wall, používá obrazovky označované jako MicroLED. Ty využívají technologii Black Seal & Ultra Chroma pro ideální kontrast černé, dokonalý obraz do všech detailů a zářivé přírodní barvy. Užší vlnová délka The Wall vede k vyšší čistotě barev, jež je přibližně dvojnásobná oproti konvenčním panelům LED. Optimalizaci kvality obrazu zajišťuje technologie Quantum HDR, díky níž je stěna přizpůsobena standardům HDR10 a HDR10+ a může tak dosahovat lepších odstínů šedé, což je důležité pro přesnější a přirozenější zobrazení video obsahu.

Samsung v novém sídle televize Prima rovněž instaloval video stěnu na recepci u hlavního vchodu (jde o bezrámečkové LCD displeje s úhlopříčkou 55") a dalších 50 monitorů do zpravodajské redakce, společných prostor a kanceláří. Plocha všech obrazovek a panelů od Samsungu v novém sídle televizní skupiny FTV Prima dohromady činí 63 m2.

 
Publikováno: 10. 6. 2020 | Počet přečtení: 310