its murr Schunk

Nejvýkonnější notebook s tisícem miniLED

Značka ROG (Republic of Gamers), specializovaná odnož firmy Asus, zaměřená na hry a výkonné aplikace je známá unikátními modifikacemi počítačové techniky pro nejnáročnější uživatele. Její poslední novinka nevybočuje z této tradice.

 
Jde o speciální herní notebook Zephyrus G14 s volitelným sekundárním AniMe Matrix displejem, který se nachází na víku, a umožňuje přizpůsobit si počítač prostřednictvím tisíce miniLED diod a promítat na něm vlastní obrazce, animace nebo vizualizace, i nejrůznější informace, upozornění apod.

Notebook je vybavený novou řadou mobilních procesorů AMD Ryzen 4000 a grafickou kartou NVIDIA GeForce RTX 2060 a podle výrobce jde aktuálně o nejvýkonnější 14palcový notebook na světě. Lze ho proto využívat nejen pro hraní her, ale i k náročnější grafické práci. Vedle kompaktních rozměrů ho k tomu předurčují také dva typy displeje – s rychlou obnovovací frekvencí 120 Hz a adaptivní technologií synchronizace nebo panely s PANTONE Validated barvami a QHD rozlišením. Výdrž baterie přes 10 hodin a schopnost nabíjení z kompatibilních napájecích USB-C adaptérů dělá z modelu Zephyrus G14 snadno přenosné, ale přitom mimořádně výkonné zařízení.

Špičkové grafické parametry

Notebook disponuje grafickou kartou GeForce RTX 2060 rozšířenou o možnost navýšení frekvence až na 1285 MHz při 65 W prostřednictvím funkce ROG Boost. Grafický procesor je založen na nejnovější architektuře NVIDIA Turing s podporou Ray Tracing v reálném čase a umělé inteligence. To umožňuje reálné zobrazení stínů a dalších grafických efektů a také zrychlit náročné operace, jako je vytváření obsahu, 3D modelování nebo deep learning. Uživatelé si mohou vybrat ze dvou prémiových displejů: rychlejší Full HD displej, který dosahuje obnovovací frekvence až 120 Hz, je určen primárně ke hraní, panel s vyšším rozlišením QHD je vhodný spíše pro grafiky a tvůrce obsahu. Adaptivní technologie synchronizace přidává ještě větší plynulost obrazu, protože koordinuje převod snímků mezi GPU a displejem.

ROG Zephyrus G14 využívá speciální procesory AMD Ryzen řady 4000, jež generují méně tepla a umožňují i v takto kompaktním šasi dosáhnout špičkového výkonu. Čipy obsahují až 8 jader a 16 vláken, a zvládnou náročnou pracovní zátěž, kterou představují třeba úpravy videa a 3D vykreslování či náročný multitasking, kdy se kombinuje hraní her, streamování, nahrávání a chat. Výkon procesoru navíc podporují rychlé dvoukanálové operační paměti DDR4-3200 o kapacitě až 24 GB. Rychlé úložiště NVMe SSD s kapacitou 1 TB je zárukou rychlého načítání her nebo aplikací.

Kolekce výjimečných technologií

Zephyrus G14 je první herní notebook schopný napájení z portu DC nebo USB-C. Díky podpoře napájení pomocí USB Power Delivery zvládne lehčí práci s až 65W adaptérem USB typu C, který je mnohem menší než 180W adaptér potřebný k využití výkonu samostatné grafické karty v notebooku. V případech, kdy je baterie téměř vybitá, umožní napájení pomocí konektoru USB-C prodloužit její životnost na cestách a pracovat tak déle prakticky kdekoli. Když je Zephyrus G14 připojen k zásuvce, může USB napájení proudit opačným směrem a zajistit rychlé nabíjení (až 3A) kompatibilním smartphonům a dalším zařízením. Port USB-C s USB Power Delivery je rovněž schopen napájet externí monitory přes DisplayPort 1.4. Port HDMI 2.0b usnadní hraní i sledování filmů na 4K monitorech a TV.

Bezdrátové připojení zajišťuje nejmodernější technologie Intel Wi-Fi 6 (Gig+), známá i jako 802.11ax. Snižuje se také latence, což znamená menší zpoždění při online hraní a živém streamování. Notebook využívá speciální kloub Ergo Lift, který při otevření víka nakloní klávesnici do úhlu pohodlného ke psaní. Zephyrus G14 je první notebook ROG, se čtečku otisků prstu integrovanou přímo do zapínacího tlačítka. Jediným stisknutím se stroj probudí a krátký dotyk prstu postačí pro jeho autentizaci.

Zajímavostí je volitelný displej AniMe Matrix, který rozšiřuje možnosti personalizace a umožňuje zobrazovat vlastní grafiku, animace a další efekty pomocí 1215 mini-LED diod zabudovaných do víka displeje. Každá LED dioda září bíle s 256 úrovněmi jasu. Uživatelé mohou importovat animované GIFy a další grafiku, vytvářet své animace snímek po snímku a psát texty s různými fonty. Vizualizace reagují na hudbu a zvuk a vytvářejí tak unikátní kreativní platformu pro DJe nebo umělce. Další funkce zahrnují systémová oznámení, zobrazující e-mailová upozornění, datum, čas a úroveň nabití baterie.
 
Publikováno: 10. 6. 2020 | Počet přečtení: 308