Schunk

Engel mezi nejlepšími inovátory kompozitů

Rakouská firma Engel se stala jedním z laureátů ocenění JEC Innovation Awards 2020 pro nejlepší inovátory roku. Výrobce strojů a poskytovatel systémových řešení pro plastikářský průmysl získal se svou partnerskou společností Fill cenu v kategorii Proces za vývoj výrobní linky pro výrobu kompozitních polotovarů na míru.

 

Díky vysokému stupni integrace a automatizace kombinuje toto inovativní řešení nejvyšší kvalitu s velkou efektivitou nákladů a připravuje cestu pro velkoobjemovou výrobu termoplastických kompozitních dílů. A právě vysoká úroveň produkční efektivity přesvědčila mezinárodní porotu.

Polotovary v minutových intervalech

Kompozitní polotovary na míru pomáhají optimálně využívat lehký konstrukční potenciál. S cílem účinně vyrábět tyto polotovary ze skelných i uhlíkových vláken vyztužených páskou s termoplastickou matricí, zkombinoval Engel buňku pro pokládky pásky s konsolidační jednotkou ve vysoce automatizované výrobní lince. Integrovaný proces může vyrábět vhodné polotovary s 15 až 30 pásky v jednominutových intervalech.

Pro dosažení co nejkratší doby cyklu se buňka pro pokládku pásky nastavuje na principu pick-and-place. Jednotlivé vrstvy pásky jsou vyzvednuty, vizuálně zkontrolovány, umístěny s uzavřenou regulací smyčky a bodově svařeny dohromady. Protože kvalita výsledného produktu do značné míry závisí na přesnosti polohování pásky, vybavila firma buňku měřicím systémem, který využívá technologii kamery s vysokým rozlišením, a dva vysokorychlostní roboty.

Společnost Engel a její partner Fill vyvinuli výrobní jednotku založenou na principu vytápění / chlazení pro proces konsolidace, který následuje bezprostředně po vstřiku. V plně automatizovaném procesu tento systém konsoliduje svazky vláken do pevného panelu, přičemž si zachovává cíleně generované změny tloušťky.

Protože díly již získávají požadovaný vnější obrys, když jsou ukládány, polotovary na míru mohou být tvarovány a funkcionalizovány okamžitě po konsolidaci v procesu tavení. To dále zvyšuje účinnost výroby ve velkém objemu. Díky této inovativní výrobní technologii jsou Engel a Fill úspěšnými dodavateli pro letecký, ale také především automobilový průmysl, výrobu sportovních zařízení a kde může nabídnout integrované a plně automatizované výrobní buňky pro celý proces z jediného zdroje - od jednotlivých pásek až po funkcionalizaci vstřikování.Nejinovativnější kompozitní projekt na světě

JEC Group každoročně oceňuje nejinovativnější kompozitní projekty na světě cenou JEC Innovation Awards, jejímiž hlavními kritérii jsou technologická excelence a originalita, tržní potenciál a spolupráce mezi různými subjekty v hodnotovém řetězci. Tato prestižní ocenění jsou obvykle udělována na světovém veletrhu JEC, který se však letos kvůli koronavirové pandemii neuskutečnil, a vítězové tak poprvé obdrželi ceny 13. května v rámci online ceremoniálu.

 
Publikováno: 18. 5. 2020 | Počet přečtení: 286