Schunk

Tři nové projekty Rosatomu

Práce v egyptské jaderné elektrárna El Dabaa probíhají podle plánu a výstavba by měla začít v polovině letošního roku. Rosatom prošel druhým kolem výběru dodavatele pro první jadernou elektrárnu v Saúdské Arábii a pokračují jednání se Srí Lankou o spolupráci v oblasti mírového jádra.

 

Všechny práce v rámci projektu jaderné elektrárny El Dabaa probíhají v souladu se schváleným harmonogramem. Na jaře loňského roku získala egyptská státní agentura Nuclear Power Plants Authority (NPPA) schválení lokality a v současnosti tam probíhají první přípravné práce.

Jadernou elektrárnu El Dabaa budou tvořit čtyři bloky typu VVER-1200 generace III+, které splňují nejmodernější normy v oblasti bezpečnosti. Podle smlouvy o výstavbě bude podíl místních firem postupně růst s každým blokem od 20 až na 35 %. Podle plánu by výstavba prvního bloku měla začít v polovině roku 2020 a k jeho spuštění má dojít v roce 2026.

Jednání v Saúdské Arábii

V lednu 2019 saúdskoarabská společnost KACARE obdržela nabídky na výstavbu prvních dvou jaderných bloků v zemi od společností z pěti zemí: Číny, Francie, Jižní Korey, Ruska a Spojených států amerických.

Rosatom úspěšně prošel dvěma kvalifikačními koly ve výběru dodavatele technologie pro první jadernou elektrárnu v Saúdské Arábii. Na svém webu to 10. února 2020 uvedla televizní stanice Al-Arabíja, která citovala generálního ředitele regionálního centra Rosatomu pro Blízký východ a severní Afriku Alexandra Voronkova.

Tento projekt může být i po výběru vítěze z jedné země do značné míry mezinárodní. Rosatom v případě svého vítězství je připraven při realizaci projektu spolupracovat se společnostmi z Evropy, Asie a Spojených států amerických.

Srí Lanka - nový zájemce o JE

Na Srí Lance může být podle ruského velvyslance Jurije Matěrije postavena jaderná elektrárna ruské konstrukce. Informovala o tom 11. února 2020 agentura RIA.

„Srílanská vláda je příznivcem čisté energetiky. Hlavním cílem, který před ní stojí, je plynulý přechod od „špinavých“ zdrojů (uhlí, ropa) k „čistým“ (plyn, obnovitelné zdroje). Otázka jádra je v této souvislosti velmi perspektivní a práce v tomto směru už začala,“ uvedl pro RIA Matěrij.

Podle velvyslance proběhla mezi Rosatomem a představiteli srílanské vlády první schůzka ohledně mezivládní dohody o spolupráci v oblasti mírového využívání jaderné energie v roce 2017. „Vzhledem k postupujícímu ekonomickému rozvoji Srí Lanky se očekává růst spotřeby elektřiny. S přihlédnutím k tomu a k projevenému zájmu ze srílanské strany může být v dlouhodobé perspektivě reálná i výstavba jaderné elektrárny,“ uvedl Matěrij.

 
Publikováno: 18. 5. 2020 | Počet přečtení: 214