Schunk

Ochranná maska s filtrací vzduchu

Společnost Prima Bilavčík rozšířila svůj sortiment o ochranné a desinfekční prostředky a přístroje pro bezkontaktní měření teploty. Jde o pomoc pro obchodní partnery, aby mohly zajistit bezpečný provoz i v současné epidemiologické situaci.

 

Novinkou je ochranná maska vyvinutá a vyráběná slovenskou firmou Gevorkyan, která poskytuje obousměrnou ochranu díky filtraci vdechovaného i vydechovaného vzduchu. Tím chrání nejen svého nositele, ale i jeho okolí. Nové masky již skladem v e-shopu společnosti Prima Bilavčík na www.merici-pristroje.cz/e-shop/. Zájemci si je mohou objednat jak po kusech, tak i ve větších množstvích. Kromě nich lze v e-shopu objednat také jednorázové roušky nebo antimikrobiální dezinfekci ve formě kapaliny nebo gelu.

Rychlý vývoj


Výrobu ochranných masek s vyměnitelným filtrem obsahujícím stříbro zahájila slovenská firmy Gevorkyan na konci března. Jak uvedl majitel společnosti Artur Gevorkyan, cílem bylo ochránit nejen vlastní zaměstnance a jejich rodiny, ale i nabídnout trhu žádanou ochrannou pomůcku. Vývoj proto proběhl v rekordně krátkém čase a díky tomu, že společnost má k dispozici všechny potřebné technologie včetně vstřikovacích lisů, mohla ihned zahájit jejich sériovou výrobu. Díky spolupráci se společností Prima Bilavčík jsou nyní tyto masky jejím prostřednictvím dostupné i na českém trhu.

Tři provedení

Ochranné masky jsou vhodné pro celodenní nošení na pracovišti i pro osobní použití a oproti rouškám poskytují nejen podstatně vyšší stupeň ochrany, ale i nižší denní náklady. Masky jsou vyráběny z certifikovaných a zdraví nezávadných plastů, které se běžně používají v potravinářském průmyslu a zdravotnictví. Dodávány jsou ve třech různých provedeních lišících se vzhledem a velikostí, aby bylo zajištěno, že budou dobře sedět na různých typech pánských i dámských obličejů. Největší je velikost XL dodávaná pod označením Industry SK1, prostřední velikost L byla označena jako Ljusi a nejmenší M jako Elegant. Součástí balení je kromě masky také sada 30 náhradních filtrů a gumičky pro připevnění masky k obličeji. Maska není dodávána jako sterilní, proto se doporučuje ji před prvním použitím vydezinfikovat.

Na rozdíl od výměnných filtrů není životnost masek nijak omezena. Po použití masky je jen třeba vyjmout použitý filtr, masku vydezinfikovat a vložit nový filtr. Stejnou masku pak může nosit i více osob, podmínkou však je pečlivé vydezinfikování masky alkoholem nebo dezinfekcí a výměna filtru za nový.Dvojitá ochrana

Důležitou funkční součástí masky je vyměnitelný filtr, který slouží k filtraci vdechovaného i vydechovaného vzduchu. Filtr se skládá ze tří vrstev: vnější hydrofobní vrstva z netkané textilie zabraňuje pronikání kapiček z vnějšího prostředí do vnitřku masky, uprostřed se nachází vlastní polypropylenová filtrační vložka se stříbrem a z vnitřní strany další hydrofobní vrstva z netkané textilie, která brání pronikání kapiček z masky. Jelikož filtrační vložka nepřichází do kontaktu s obličejem, je eliminováno mechanické znečištění filtru např. kosmetikou nebo potem. Filtr je možné používat až 12 hodin a po celodenním nošení masky se jednoduše vymění za nový.

Vlastnosti masky a porovnání s rouškou

Roušky sice představují základní stupeň ochrany, ale oproti ochranné masce mají řadu nevýhod. Látka, ze které je rouška vyrobena, nemá reálné filtrační vlastnosti – zabraňuje pouze rozprašování kapiček z úst člověka, ale nefiltruje vydechovaný vzduch. Při použití respirátorů typu FFP2 a FFP3 opatřených výdechovým ventilem navíc dochází k nechráněnému přenášení virů od nakažené osoby do okolí. Roušky jsou určeny k jednorázovému nošení a doporučuje se vyměňovat je každé 2–3 hodiny. Respirátor je určen k nošení po dobu jednoho dne (obvykle 8 hodin). Textilní roušky zůstanou suché pouze prvních 15–20 minut používání, následně zvlhnou a zrychlují celý proces přenášení virů do dýchacích cest.

Pro pořádek je třeba uvést, že ani maska nezaručuje 100 % ochranu před viry a bakteriemi, neboť je koncipována pouze jako doplňující ochrana. Maska poskytuje variabilní úroveň ochrany podle typu filtru, který do masky zvolíme. Výše zmíněný třívrstvý filtr s obsahem stříbra zajišťuje antibakteriální ochranu s účinností 95,7 %. Maska podobně jako rouška zabraňuje rozprašování kapiček z úst člověka, ale navíc filtruje vdechovaný i vydechovaný vzduch.

 
Publikováno: 18. 5. 2020 | Počet přečtení: 210